Zgodnie z nim wcześniejsze emerytury dla nauczycieli będą świadczeniami wygasającymi. Prawo do tych świadczeń mogą uzyskać nauczyciele, którzy w latach 2009-2032 skończą 55-64 lata, z tym że wiek ten będzie stopniowo podwyższany.
Propozycja posłów wywołała oburzenie pracodawców oraz związkowców z nauczycielskiej Solidarności. Natomiast z nowego rozwiązania zadowolony jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Podnoszony wiek
Z przygotowanego projektu wynika, że prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej zyskają osoby, które będą się legitymować okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat, w tym 20 lat pracy w szkole. Warunkiem będzie też rozpoczęcie pracy w szkole przed 1 stycznia 1999 r. oraz ukończenie odpowiedniego wieku. Jego wydłużanie zostanie rozłożone na trzy etapy. Do 2014 roku na wcześniejszą emeryturę będą odchodzić 55-letni nauczyciele. W latach 2015–2024 kobiety będą na nie przechodzić, mając 55 lat, a wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury mężczyzn będzie systematycznie wydłużany (do 60 lat). Ostatni, trzeci etap, obejmie lata 2025–2032. Wtedy do powszechnego wieku emerytalnego rosnąć będzie zarówno wiek kobiet, jak i mężczyzn.
– Takie rozwiązanie pozwoli nauczycielom na łagodne wejście do nowego systemu. Dzięki temu ta grupa zawodowa nie przeżyje szoku spowodowanego wydłużeniem z dnia na dzień okresu pracy zawodowej – mówi poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).
Projekt zakłada, że emerytura nauczycielska będzie stanowić równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy emerytury przez dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.
– Proponujemy zasadę, która została wynegocjowana w czasie prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych – mówi Mieczysław Kasprzak.
Ile będzie wynosić najniższa emerytura nauczycielska ? Kto będzie gwarantem wypłaty emerytur dla nauczycieli ? Czego domaga się Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność ? Kto zachowa prawo do emerytur pomostowych ?
Bożena Wiktorowska
Więcej: Gazeta Prawna 20.11.2008 (227) – str.9