O godzinie 15:40 za euro trzeba było zapłacić 4,0548 zł, natomiast za dolara 3,3183 zł.
Wydarzeniem środy na rynku walutowym będzie przetarg obligacji dwuletnich OK0807 o wartości 2,7 miliarda złotych. Ministerstwo nie powinno mieć najmniejszych problemów ze sprzedażą. To może dodatkowo wzmocnić złotego.
Krótkoterminowa prognoza
Polska waluta podąża obecnie za eurodolarem. Jeżeli wspólna waluta będzie dalej się umacniać, to złoty powinien pozostać relatywnie mocny. Zmiana krótkoterminowego trendu na EUR/USD osłabi złotego.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
EUR/USD
Poniedziałkowy nieudany atak EUR/USD na opory zlokalizowane na poziomie 1,22 sprawiał, że od zachowania eurodolara we wtorek bardzo dużo zależało. Jeżeli bowiem nie udałoby się wybić jednoznacznie ponad 1,2200-1,2210, to zamiast popytu oraz silnych sygnałów kupna, powstałby kolejny podażowy kształt. Tym samym sytuacja techniczna wspierałaby niedźwiedzi. Wówczas rynek mógłby ponownie przywiązywać większą wagę do danych makroekonomicznych. Zwłaszcza tych korzystnych dla dolara, które obecnie są ignorowane. To prowadziłoby natomiast do spadków. Stąd też w sierpniu, zamiast wzrostów eurodolar skazany byłby na trend boczny 1,19-1,23. Tym samym powtórzyłby się scenariusz z ubiegłego lata, kiedy to wykres konsolidował się na zbliżonych poziomach, żeby dopiero we wrześniu powoli ruszyć do góry.
Krótkoterminowa prognoza
O godzinie 15:35 eurodolar był kwotowany po 12220 i niewiele wskazywało na realizację spadkowego scenariusza. Jednak dopiero o 24:00 będzie można wykluczyć ten scenariusz.
Marcin R. Kiepas
WGI Dom Maklerski