Tymczasem właśnie zastosowanie niewłaściwej stawki, błędnie wyliczona powierzchnia nieruchomości oraz brak aktualnej listy nieruchomości podlegających opodatkowaniu to najczęstsze błędy, skutkujące nieprawidłowym naliczeniem podatku, w tym jego nadpłaceniem – wynika z analiz Alma Consulting Group Polska, firmy zajmującej się m.in. optymalizacją podatków i opłat od nieruchomości.
„Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera stawki podatku od nieruchomości obowiązujące w danym roku podatkowym, które Ministerstwo Finansów publikuje w Monitorze Polskim. W oparciu o te stawki organ podatkowy – wójt gminy, burmistrz, prezydent miasta – uchwala stawkę podatku obowiązującą na danym terenie. Jej zróżnicowanie ze względu na gminę może być pośrednio jedną z przyczyn, dla której firmy nadpłacają podatek od nieruchomości. Dotyczy to najczęściej dużych przedsiębiorstw, których budynki i grunty znajdują się na terenie kilku gmin, w których obowiązują różne stawki podatkowe. Prawidłowe wyliczenie podatku od nieruchomości może okazać się również problematyczne w sytuacji, gdy jedna nieruchomość znajduje się na terenie dwóch gmin. Wówczas podatnik jest zobowiązany uiścić podatek do dwóch gmin w wysokości odpowiadającej procentowemu przyporządkowaniu nieruchomości do każdej z gmin według stawek obowiązujących na ich terenie. Zatem w grę wchodzą aż dwie lub więcej różnych stawek dla jednej tylko nieruchomości. Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej niejasności i większe ryzyko popełnienia błędów” – mówi Izabela Jaszczołt, Manager Działu Badań i Rozwoju Alma Consulting Group Polska.
Tymczasem prawidłowa analiza danych przygotowywanych na potrzeby deklaracji podatkowej to szansa na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. W latach 2005-2007 Alma Consulting Group Polska przeprowadziła analizy w zakresie optymalizacji podatków i opłat od nieruchomości dla ponad 200 firm z całej Polski. Poziom oszczędności z tytułu podatku od nieruchomości w zakończonych projektach wyniósł średnio 30 proc. dotychczasowych rocznych wydatków przedsiębiorstw na ten cel. Średnio oznaczało to oszczędności na kwotę 150 tys. zł. Z kolei najwyższy uzyskany poziom oszczędności z tego tytułu dla jednego przedsiębiorstwa wyniósł 1,8 mln zł.