Posłowie chcą aby aby spółdzielcy, którzy posiadają mieszkania lokatorskie mogli otrzymać odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia, którą spółdzielnia odprowadza obecnie do Skarbu Państwa. Będzie to więc od kilku do kilkudziesięciu złotych.
– Najważniejsze, aby w końcu spółdzielcy stali się faktycznymi właścicielami majątku spółdzielni. Chodzi o to, aby przyśpieszyć prace uwłaszczeniowe, które celowo blokują niektórzy prezesi spółdzielni – mówi „Gazecie Prawnej” Lidia Staroń, poseł PO.
– Takie zmiany wychodzą naprzeciw orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował dotychczasowy sposób naliczania ceny wykupu przez spółdzielnie – zauważa Grzegorz Tobiszowski (PiS).
Jak podaje „Gazeta Prawna” nowelizacja ustawy zakłada stopniową likwidację spółdzielczej własności. W myśl przepisów lokatorskie prawo do lokalu będzie można przekształcić tylko w odrębną własność. Nie będzie można również ustanawiać spółdzielczego prawa do lokalu w nowo wybudowanych blokach. Jak podkreśla radca prawny – Cezary Grzybowski, takie przepisy pozwolą na odizolowanie się od dotychczasowych władz spółdzielni i przechodzenie na system zarządzania przez wspólnoty mieszkaniowe.
Ponadto każdy spółdzielca, zgodnie z nowymi przepisami, będzie miał prawo do kopii faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z prywatnymi firmami, a także do odpisu statutu czy regulaminu spółdzielni. Nowelizacja przewiduje również, że o podziale spółdzielni decydować będą jej członkowie w drodze uchwały.
Ci prezesi, którzy celowo będą blokować przekształcenia własnościowe mogą być ukarani grzywną, sięgającą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kary nakładane będą również w sytuacji nieterminowego rozliczenia inwestycji czy ukrywaniu faktur.
Takie rozwiązania prawne z pewnością ucieszą wszystkich tych, którzy posiadają mieszkania lokatorskie, a także tych, którzy już nabyli spółdzielcze mieszkanie na własność.
Więcej o przekształceniach własnościowych mieszkań spółdzielczych w „Gazecie Prawnej” w artykule Adama Makosza: „Mieszkanie wykupisz za kilka złotych”.