Do rozliczenia podatku za rok ubiegły ma zastosowanie nowy limit dochodów, jakie mogą uzyskiwać pełnoletnie, uczące się dzieci (do ukończenia 25 lat), wynikający z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT. Nie obejmuje on dochodów z działalności gospodarczej rozliczanych na szczególnych zasadach. W rezultacie przy składaniu zeznań za ubiegły rok podatnicy mogą odliczyć ulgę na dzieci, które takie dochody uzyskały, i to w znacznej wysokości.
Nowy limit
Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że zmodyfikowane ograniczenie wysokości dochodów pełnoletnich dzieci mające zastosowanie już w rozliczeniu za 2008 rok dotyczy wyłącznie dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub ze zbycia udziałów i instrumentów finansowych. Uczące się bądź studiujące dziecko może zatem uzyskiwać dochody z innych tytułów bez ograniczeń.
– Mogą to być zarówno dochody, które nie podlegają ustawie o PIT, jak i podlegające tej ustawie, do których stosuje się odrębne zasady opodatkowania, np. nagrody, odsetki od środków bankowych, dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych – wylicza Anna Misiak.
Nasza rozmówczyni wskazuje, że znowelizowany art. 27 f ustawy o PIT określający zasady odliczenia wprowadza dodatkowe warunki do skorzystania z ulgi na dzieci. Prawo do ulgi zostało wyłączone, gdy dzieci uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem liniowym, zryczałtowanym lub podatkiem tonażowym. Przepis odwołuje się w tym względzie do regulacji wyłączających w takim przypadku prawo do wspólnego rozliczenia się z dzieckiem. Jednak cały znowelizowany art. 27 f ustawy o PIT łącznie z tym odesłaniem ma zastosowanie dopiero do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2009 r.
Jak wyjaśnia dr Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy w firmie Rödl & Partner, dla podatników oznacza to, że przy rozliczeniu 2008 roku mogą oni pomniejszyć podatek o wartość ulgi na dzieci, które w ubiegłym roku osiągały dochody opodatkowane w sposób szczególny, niezależnie od ich wysokości.
Z czym jest związana niespójność, jaka pojawiła się przy rozliczaniu ulgi ? Czy konsekwencje dla budżetu państwa będą z powodu tego przoczenia dotkliwe? Kiedy prawo do ulgi w takich przypadkach będzie wyraźnie wyłączone ?
Magdalena Majkowska
Więcej: Gazeta Prawna 20.01.2009 (13) – str.2-3