– Zmiana prognozy odzwierciedla fakt, że Bank Pekao SA dobrze zniósł niedawne spowolnienie w gospodarce i wychodzi z niego jako jeden z najsilniejszych obecnie polskich banków – powiedział w komunikacie John Gibling analityk kredytowy Standard&Poor’s. W komunikacie S&P podkreśla się, że na decyzję o podniesieniu perspektywy ratingowej Banku Pekao SA wpłynęła jego silna pozycja na rynku polskim, duża płynność finansowa, wysoka kapitalizacja, satysfakcjonująca zyskowność oraz zaplecze finansowo-kompetencyjne w postaci coraz silniejszego UniCredito Italiano, który jest inwestorem strategicznym w Pekao (obecna ocena ratingowa UniCredito to AA-/Stabilna/A-1+).
Perspektywa ratingu może być oceniana od pozytywnej poprzez stabilną do negatywnej. Ocena pozytywna świadczy o możliwości podwyższenia ratingu w przyszłości, ocena stabilna – o utrzymaniu bez zmian, a ocena negatywna – o możliwości obniżenia ocen.Pozostałe oceny ratingowe Banku utrzymano na niezmienionym poziomie.
Ocena długookresowa: BBB
Ocena ryzyka możliwości spłacenia przez Bank długookresowych zobowiązań. Dla poziomu inwestycyjnego skala ocen: AAA, AA, A, BBB, dla poziomu spekulacyjnego skala ocen: BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D, ocena najwyższa „AAA”, ocena najniższa „D”.
Ocena krótkookresowa: A-2
Krótkookresowa ocena możliwości spłacenia przez Bank krótkookresowych zobowiązań w skali ocen A-1, A-2, A-3, B, C (ocena najwyższa A-1, ocena najniższa C).
Ocena łączna Bank Pekao SA wygląda teraz następująco: BBB/Pozytywna/A-2. Ocena S&P dla Polski jest podobna:
– dla walut wymienialnych: BBB+/Negatywna/A-2
– dla waluty polskiej: A-/Negatywna/A-2