Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N oscylowało zgodnie z naszymi oczekiwaniami na poziomie 4,30-4,40%. NBP nie przeprowadził operacji dostrajającej płynność sektora bankowego.
Europejski Bank Centralny poinformował, że nie skupił żadnych papierów skarbowych państw strefy euro. W dalszym ciągu zatem zaangażowanie EBC wynosi 74 mld EUR.
Na rynku stopy procentowej widać było wyraźny wzrost rentowności zarówno SPW (o około 2-6 pb) jak i kontraktów IRS (o 2-5 pb).
W poniedziałek Ministerstwo Finansów odkupowało bony skarbowe zapadające w sierpniu o wartości 5,6 mld PLN. Ostatecznie odkup objął papiery na kwotę 0,72 mld PLN. Rentowność została ustalona na 4,30%. Aukcja nie miała wpływu na rynek wtórnym SPW. Pierwsza regularna aukcja obligacji DS1021 o wartości 1,0-3,0 mld PLN zostanie przeprowadzona w przyszły czwartek (21.07).
Powodów osłabienia notowań należy upatrywać przede wszystkim we wzroście premii za ryzyko kredytowe w Europie. Inwestorzy zaczęli bowiem spekulować, że po Grecji, Portugalii i Irlandii kolejnym państwem, które może mieć problemy z finansowaniem zobowiązań będzie nawet już nie Hiszpania, ale Włochy. Dotychczas raczej pierwsze z państw było wymieniane i częściowo dyskontowane przez rynek jako kolejny ewentualny kandydat do pomocy międzynarodowej. Nawet zostały stworzone mechanizmy i programy w ramach strefy euro mające wesprzeć Hiszpanię w ewentualnej sytuacji kryzysowej (już wówczas pojawiały się spekulacje, że środki mogą okazać się niewystarczające). Ta zmiana optyki rynku wydaje się jednak bardzo niebezpieczna. Zobowiązania Włoch prawie 3-krotnie przekraczają zobowiązania hiszpańskie, co generuje nieporównywalnie większe ryzyko dla funkcjonowania całej strefy euro. Według informacji agencji Reuters sytuacja Włoch była dyskutowana w poniedziałek na specjalnym nadzwyczajnym posiedzeniu.
Gwałtowny wzrost awersji do ryzyka skutkował spadkiem rentowności niemieckich Bund-ów o ponad 30 pb w poniedziałek. Porównywalnie silnie zmiany widać było również na rynku amerykańskich Treasuries (spadki w wysokości około 10-25 pb).
Źródło: PKO Bank Polski