„– Polska znajduje się wśród pięciu najważniejszych na świecie odbiorców pieniędzy. W 2008 roku do kraju wpłynęło 11 mld dol. – mówi Mohit Davar, prezes Coinstar Money Transfer Ltd., firmy specjalizującej się w transferach międzynarodowych.” donosi gazeta.
„Najdroższe okazały się przelewy z USA. Koszt przesłania do Polski tysiąca dolarów w oddziale banku JP Morgan Chase to 45 dol. Tańsze są przelewy w ramach jednej grupy kapitałowej (np. Citigroup). W Europie najtańsze są przelewy w euro z wykorzystaniem systemu przelewów międzynarodowych SEPA.” informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
<<<Za przelew zagraniczny możesz zapłacić nawet kilkaset złotych>>>
„Przy transakcji w euro nie ma pośrednika i dodatkową opłatę pobiera tylko bank odbiorca znajdujący się w Polsce (opłata min. 5 zł). Zdecydowanie najtańsze są przelewy z Niemiec. Te nadane w euro i przez bankowość internetową, bywają darmowe.” czytamy.
Przy zlecaniu przelewu zagranicznego, będziemy musieli zaznaczyć, która strona będzie miała pokryć koszty – nadawca pieniędzy czy ich odbiorca. Przy przelewach zagranicznych trzeba także liczyć się z tym, że zanim środki dojdą w określone miejsce, może minąć sporo czasu. Taka transakcja może trwać nawet kilkanaście dni.
Więcej w artykule Romana Grzyba „Przelewy z zagranicy do Polski są najtańsze w euro” w dzisiejszym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.