Na pytania o wypracowane niedawno na rynku bankowości ubezpieczeniowej „dobre praktyki” odpowiada Małgorzata Knut, członek zarządu BRE Ubezpieczenia i szefowa Zespołu ds. bancassurance w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.
Malwina Wrotniak, Bankier.pl: Skąd pomysł na „dobre praktyki” akurat w zakresie ubezpieczeń do kredytów?
Małgorzata Knut, BRE Ubezpieczenia: Obserwowany w 2007 i 2008 roku boom na rynku kredytów hipotecznych spowodował znaczny wzrost portfela ubezpieczeń finansowych. Pojawiły się sygnały dotyczące niezrozumienia idei tych produktów, gdzie to bank zabezpiecza swoje ryzyka związane z niespłaceniem danego kredytu. Biorąc pod uwagę ponowne odbicie rynku kredytów mieszkaniowych, to najlepszy moment na wdrożenie rekomendacji dotyczącej ubezpieczeń finansowych, której celem jest wyjaśnienie ról banku i ubezpieczyciela i zapewnienie klientowi informacji o umowie ubezpieczenia finansowego zawartej przez bank.
Wprowadzenie w życie dobrych praktyk, planowane na 1. lipca br. to bardziej ewolucja czy rewolucja?
Dobre praktyki dotyczące ubezpieczeń finansowych towarzyszących kredytom hipotecznym to kolejny świadomy krok obu środowisk bankowego i ubezpieczeniowego w kierunku uporządkowania informacji o rolach podmiotów w umowie ubezpieczenia, wynikających z nich praw i obowiązków. Dla klientów najważniejsze jest bowiem otrzymanie przystępnej i przejrzystej informacji, jaka jest funkcja tego typu produktów i jakie korzyści będzie z nich czerpał.
Rekomendacja jest odpowiedzią na reklamacje klientów kierowane do KNF, UOKiK oraz Rzecznika Ubezpieczonych, które były dowodem na deficyt informacji oraz niewystarczającą świadomość w zakresie różnic pomiędzy ofertą skierowaną bezpośrednio do klienta, jako beneficjenta ochrony ubezpieczeniowej a ofertą zabezpieczającą stricte ryzyka banków. W związku z tym, proces taki możemy określić bardziej ewolucją w dostarczaniu klientom wiedzy, na podstawie której będzie podejmował bardziej świadome wybory.
Jakie kolejne plany przez Zespołem ds. bancassurance?
W bieżącym roku jako Zespół w PIU planujemy zająć się jeszcze tematyką ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, sprzedawanych w bankach. Wspólnie z ZBP planujemy wdrożyć rekomendację, której głównym obszarem zainteresowań będzie wyraźne oddzielenie produktów bankowych od ubezpieczeniowych, aby klienci świadomie nabywali produkty łączące ochronę z inwestycją.
Źródło: Bankier.pl