Na pytania dotyczące zawodowych ubezpieczeń oc dla przedstwicieli branży medycznej, odpowiada Liliana Pawelczak-Szulc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Lądowych STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.
Którzy przedstawiciele branży medycznej powinni sięgnąć po zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
W odniesieniu do ubezpieczeń obowiązkowych, obowiązek wynika z przepisów prawa i może dotyczyć zarówno lekarzy jak i pielęgniarek. Szczegółowo regulują to ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zakładach opieki zdrowotnej, a także rozporządzenia wydane na podstawie delegacji wspomnianych ustaw.
Jeżeli osoba wykonująca zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki przyjmuje zamówienie na świadczenie zdrowotne od SPZOZ, samorządu terytorialnego, wojewody, ministra czy naczelnego organu administracji rządowej, to w zakresie ww. zamówienia ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie obowiązkowe, na warunkach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przyjmującego zamówienie na świadczenia zdrowotne (Dz.U.2004 Nr 283 poz.2825).
Jeżeli natomiast osoba jest świadczeniodawcą udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o umowę z NFZ, winna posiadać ubezpieczenie obowiązkowe na warunkach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2007 w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2008 r. Nr 3 poz.10).
Ponadto, lekarz wykonujący zawód na terytorium RP w zakładzie opieki zdrowotnej, w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej, podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych w oparciu o Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2010 w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U.2010 Nr 78 poz. 515). Przy czym obowiązek ten nie dotyczy czynności zawodowych, których obowiązek ubezpieczenia wynika z przepisów o zakładach opieki zdrowotnej oraz przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, powodując, że niektóre osoby będą zobowiązane zawrzeć aż 3 polisy obowiązkowe.
Należy pamiętać, że sumy gwarancyjne wynikające z ubezpieczeń obowiązkowych nie są wysokie – szczególnie na tle wysokości roszczeń, warto więc pomyśleć także o ubezpieczeniach dobrowolnych.
Czy po ubezpieczenie OC ma obowiązek sięgnąć każdy absolwent szkoły medycznej, czy tylko praktykujący lekarze? Co z pielęgniarkami i innymi pracownikami służby zdrowia?
Powstanie obowiązku zawarcia ubezpieczenia zależy od podstawy w oparciu o którą je zawieramy, np. dla lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP obowiązek ubezpieczenia powstaje nie później, niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania czynności zawodowych.
Obowiązek dotyczy jednak każdego, kto spełnia przesłanki ustawowe, różnica dotyczy natomiast sum gwarancyjnych, np. minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC dla świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej, wynosi równowartość w złotych:
1. 46,5 tys. euro na jedno zdarzenie i 275 tys. euro na wszystkie zdarzenia, których skutki objęte są umową ubezpieczenia OC – w odniesieniu do osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej;
2. 25 tys. euro na jedno zdarzenie i 140 tys. euro na wszystkie zdarzenia, których skutki objęte są umową ubezpieczenia OC – w odniesieniu do osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych, grupowej praktyki pielęgniarek, położnych prowadzących działalność na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
3. 12 tys. euro na jedno zdarzenie i 67,5 tys. euro na wszystkie zdarzenia, których skutki objęte są umową ubezpieczenia OC – w odniesieniu do osób legitymujących się nabyciem fachowych uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, które dysponują lokalem oraz aparaturą i sprzętem medycznym, odpowiadającym wymaganiom przewidzianym dla zakładów opieki zdrowotnej, oraz spełniają warunki określone w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, podmiotów realizujących w ramach umów wyłącznie czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi.
Koszty jakich uchybień pokrywa ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy?
Ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, podczas udzielania świadczeń (wykonywania czynności zawodowych).
Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, powstałych w wyniku nałożenia kar umownych oraz powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Ponadto w odniesieniu do lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP w zakładzie opieki zdrowotnej, w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej, ubezpieczenie nie obejmuje szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego po pozbawieniu go prawa do wykonywania zawodu, a także w okresie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania zawodu przed pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu lub zawieszenia.
Rozmawiała Malwina Wrotniak
Źródło: PR News