Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą organizacją branżową skupiającą ponad 100 firm z całej Polski. Jednym z głównych celów działalności związku jest dbałość o nowo powstającą tkankę miejską, zatem PZFD chętnie włącza się w różne inicjatywy mające na celu promowanie ekologicznych rozwiązań budowlanych. Konkurs Ministerstwa Środowiska jest przykładem przedsięwzięcia, które daje możliwość docenienia firm dbających nie tylko o sprawy biznesowe, ale również stawiających sobie wyzwania ekologiczne. PZFD utożsamia się z takim myśleniem, dlatego właśnie objął patronatem konkurs PROJEKT: PRZESTRZEŃ.
Zrównoważone i odpowiedzialne społecznie projektowanie i inwestowanie dotyczy każdej dziedziny gospodarki. Obejmuje zarówno przedsięwzięcia realizowane w duchu recyklingu
i upcyklingu, budynki energooszczędne i pasywne, jak również projektowanie tkanki miejskiej przyjaznej ludziom i środowisku. Firmy zrzeszone w PZFD mają świadomość obowiązku, jaki na nich spoczywa w związku z tworzeniem nowych przestrzeni i miejsc do życia dla wielu Polaków, zatem w swojej codziennej pracy uwzględniają całe spektrum działań, ekologicznych nie wyłączając.
Polski Związek Firm Deweloperskich uważa, że dbanie o środowisko powinno być jednym
z priorytetów zarówno prywatnych inwestorów, jak i władz miast. Oprócz objecia patronatem konkursu Ministerstwa Środowiska PROJEKT: PRZESTRZEŃ, PZFD włącza się również w inne incjatywy ekologiczne, jak np. Partnerstwo dla Klimatu. Ekologiczne idee i dbałość o kształt nowoczesnej tkanki miejskiej są bliskie członkom PZFD, ponieważ jest to wyraz dojrzałego i odpowiedzialnego myślenia o biznesie. Z tego powodu Związek chętnie włączył się we wspomniane przedsięwzięcie.
W konkursie PROJEKT: PRZESTRZEŃ inwestycje będą oceniane według kryteriów takich jak: sposób zagospodarowania przestrzeni ogólnodostępnych ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych, zastosowane rozwiązania ekologiczne, w tym rozwiązania wykorzystujące oszczędność zasobów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ewentualne certyfikaty czy też spójność z kontekstem urbanistycznym – koncepcja urbanistyczna i architektoniczna w ujęciu zrównoważonego rozwoju, funkcjonalność, wybór materiału. Udział w konkursie jest bezpłatny. Inwestycje można zgłaszać do 11 maja.
Polski Związek Firm Deweloperskich, będący reprezentacyjnym głosem ponad 100 firm z branży nieruchomości, docenia inicjatywy mające na celu promowanie dodatkowych wysiłków podejmowanych przez deweloperów i chętnie partycypuje w takich przedsięwzięciach.