Tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek i stalowe pręty o długości Wisły – tyle materiału użyto dotychczas do budowy OVO Wrocław z hotelem Hilton. Kompleks wspiął się właśnie nad ziemię – to kamień milowy w realizacji jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Polsce.
Budowa OVO Wrocław rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia 2014 r. Zaledwie
w ciągu sześciu miesięcy wielofunkcyjny kompleks – w którym znajdą się m.in. luksusowe penthousey i apartamenty, biura, centrum fitness z basenem oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton – wyszedł z ziemi i pnie się coraz wyżej. To moment przełomowy dla inwestycji. – Nasza wizja przekuwana jest w rzeczywistość –mówi Shuckie Ovadiah, inwestor OVO Wrocław i członek zarządu Wings Properties Sp. z o.o., powołanej do realizacji projektu. – Na pierwszy rzut oka widzimy jedynie plac budowy, ruchliwy, dynamicznie postępujący naprzód, ale wciąż tylko plac budowy. Jeśli jednak przyjrzymy się z bliska, zobaczymy, że w tę niezwykłą inwestycję jest zaangażowanych wiele międzynarodowych firm. Ta globalna sieć z pasją pracuje nad realizacją historycznego projektu OVO Wrocław.
OVO znaczy Wrocław
W futurystyczny projekt zainwestowała Star Group Poland, powołana przez potężną grupę deweloperską Angel Poland Group. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Eiffage Polska Budownictwo, jedna z największych i najbardziej renomowanych firm budowlanych w Europie. Ale realizacja wizjonerskiego projektu obejmuje dużo więcej jednostek – z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Włoch, Chin, Belgii, Francji, Niemiec, Izraela i innych.
Przykładem międzynarodowej sieci pracującej na OVO Wrocław będzie corian. Ten wyjątkowo wytrzymały, elastyczny i estetyczny materiał, który utworzy zaokrągloną elewację budynku, jest innowacyjnym wynalazkiem francuskiej firmy DuPont. Natomiast wyprodukowany zostanie w Turcji, a uformowany w Polsce i zamontowany oczywiście w stolicy Dolnego Śląska. To nie przypadek, że inwestycja realizowana jest we Wrocławiu. To miasto z bogatą historią, a jednocześnie nowoczesne i inspirujące, które nie obawia się odważnych projektów, lecz śmiało spogląda w przyszłość. – Bardzo się cieszę, że projekt OVO nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury –mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – To budynek bardzo wysokiej klasy. Wypełni pustą miejską przestrzeń, stanie się częścią miasta i jednym z jego symboli.
OVO Wrocław powstaje przy ul. Podwale 82-91, w sąsiedztwie Poczty Głównej, Parku Słowackiego i blisko wrocławskiego Rynku. To prestiżowe miejsce w samym centrum miasta, jednak lokalizacja to dopiero początek. OVO Wrocław wyróżnia się niemal wszystkim: architekturą, jakością wykonania, luksusem i spójnym połączeniem wielu funkcji w jednym budynku. Sumując wszystkie elementy, znaczenie inwestycji – dla mieszkańców OVO i mieszkańców miasta – zwiększa się, wprowadzając w życie Wrocławia nowy wymiar. To projekt jutra. – Już za kilkanaście miesięcy OVO Wrocław zacznie przyczyniać się do społecznego, kulturalnego, a także ekonomicznego dobrobytu miasta –mówi Ron Ben Shahar, członek zarządu Wings Properties Sp. z o.o., inwestor i partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. – Nie udałoby się tego osiągnąć bez wsparcia oraz zaangażowania przedstawicieli gminy Wrocław, a także partnerów inwestycji.
Gdy budowa tańczy
Nad placem budowy nieustannie przesuwają się 4 dźwigi, a 150 wykwalifikowanych robotników pracuje w wielu miejscach jednocześnie, od najniższej kondygnacji po powstające właśnie pierwsze piętro. To skomplikowany proces, wymagający sprawnej i ścisłej koordynacji. – Niewiele jest na świecie placów budowy, które tak wyglądają. Splecione żelazne pręty, wylewanie betonu, ruchy żurawi i wydeptywane przez robotników ścieżki – budowa OVO przypomina współczesny taniec, dzieło sztuki, w którym porządek jest niemal poetycki –mówi Asaf Gottesman. Dotychczas do budowy OVO wykorzystano blisko 9 tys. m sześc. betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. To oznacza, że na placu pojawiło się prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek, a długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim wyniosłaby łącznie ponad tysiąc kilometrów, czyli równałaby się długości Wisły. Na poziomie -2 strop jest ukończony niemal w całości i trwają zaawansowane prace murarskie, powstają m.in. ścianki kuchni hotelowej i sali balowej. Strop nad poziomem -1, gdzie znajdą się m.in. pomieszczenia kasyna, a także klubu fitness z basenem, jest gotowy w 90%. Niedługo także na tej kondygnacji rozpoczną się pierwsze prace murarskie, najpierw przy pomieszczeniach technicznych. Budowa wyraźnie wyszła już ponad ogrodzenie. Strop poziomu 0 jest gotowy w 35%. To stanowi podłogę 44 pokoi pięciogwiazdkowego hotelu.
– DoubleTree by Hilton szybko nabiera kształtów. Jesteśmy szczególnie dumni z tej inwestycji, która dołączy do naszego wyszukanego portfolio i zaznaczy obecność w pięciu najważniejszych miastach w Polsce – mówi Uli Widmer, wiceprezydent Hilton Worldwide na Europę Centralną i Wschodnią.
– Wyczekujemy zakończenia OVO Wrocław i dalszej bliskiej współpracy ze spółką Wings Properties w przygotowaniach na przyjęcie pierwszych gości.
OVO Wrocław rośnie i z każdym dniem jego zaokrąglona sylwetka będzie coraz lepiej widoczna
z poziomu ulicy. W miarę postępu prac murarze będą się wspinać wyżej i wyżej. Pracowników na budowie sukcesywnie przybywa. Obecnie jest ich o 25% więcej niż jeszcze miesiąc temu.
Prace nad OVO Wrocław prowadzone są w tak zwanym systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a inwestycja będzie gotowa w 2016 roku.
Liczby OVO
169 – tyle apartamentów znajdzie się w OVO Wrocław, w tym 26 penthouseów. Wszystkie będą miały taras (największy o powierzchni 250 mkw.) i panoramiczne (od podłogi do sufitu) okna
2,85 – 3 m – to wysokość apartamentów
28 – tyle będzie lokali biurowych
9 – tyle kondygnacji będzie w OVO Wrocław
6 – tyle pięter będzie się pięło ponad poziom ziemi
25 m – tak wysoki będzie budynek
48 627 mkw. – to całkowita powierzchnia OVO Wrocław
4 600 mkw. – tyle powierzchni zajmie przestrzeń handlowo-usługowa
7150 mkw. – taką powierzchnię elewacji pokryje corian
189 – tyle pokoi będzie w hotelu DoubleTree
380 – tylu maksymalnie gości przyjmie hotel
300-500 – tylu gości skorzysta ze wszystkich usług hotelu: sali balowej, konferencyjnej, restauracji
370 – to liczba hoteli DoubleTree na świecie
260 mln zł netto – to całkowity koszt inwestycji OVO Wrocław
700 – tylu pracowników będzie zaangażowanych w budowę
Inwestor
Inwestorem OVO Wrocław jest Star Group Poland, która do realizacji futurystycznego kompleksu powołała spółkę celową Wings Properties Sp. z o.o. Star Group Poland zrealizowała już we Wrocławiu m.in. pięciogwiazdkowy butikowy hotel The Granary, a została powołana do życia m.in. przez Angel Poland Group, jedną z największych grup deweloperskich w Polsce.
Generalny wykonawca
Eiffage Polska Budownictwo SA to generalny wykonawca usług budowlanych, który specjalizuje się w realizacji projektów budowlanych pod klucz. Firma zrealizowała około 500 inwestycji w całej Polsce, zarówno w charakterze generalnego wykonawcy jak i w formule zaprojektuj/wybuduj. Aktualnie Eiffage Polska Budownictwo realizuje m.in. Galerię Amber w Kaliszu, Centrum Handlowe Łacina w Poznaniu, Angel Wawel w Krakowie oraz hotel Hilton w Krakowie.