Pięć lat po upadku Lehman Brothers roczna wartość transakcji finansowych na całym świecie jest nadal o 30% niższa niż w szczytowym momencie w latach 2006-2007 – spadła z niemal 20 bilionów USD rocznie do niecałych 14 bilionów USD w roku ubiegłym.
Raport zatytułowany „Life after Lehman, Five years on” przygotowany przez kancelarię Allen & Overy analizuje globalną wartość transakcji, począwszy od instrumentów dłużnych i emisji akcji, poprzez kredytowanie korporacyjne, fuzje i przejęcia, aż do finansowania projektów, w okresie 12 miesięcy poprzedzających upadek Lehman Brothers, do 14 sierpnia 2007 r., oraz w tym samym okresie do 14 sierpnia 2013 r. Badanie przeprowadzone przez Allen & Overy wskazuje na 30% spadek wartości rynków finansowych pomiędzy latami 2006/2007 a 2012/2013.
Kluczowe ustalenia raportu ” Life after Lehman, Five years on”
Spośród 11 krajów, które odnotowały wzrost przepływów finansowych w bieżącym roku w porównaniu z rokiem 2006, dziewięć reprezentuje rynki wschodzące lub gospodarki okresu przejściowego w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Spośród 19 krajów plasujących się powyżej średniej światowej (spadek o 30%) 16 to rynki wschodzące.
Siedem z dziesięciu krajów zajmujących najniższe pozycje w rankingu to państwa członkowskie UE, przy czym spadek przepływów finansowych jest wśród nich zróżnicowany i wynosi od około 40% w Niemczech i Francji, poprzez 50% w Holandii, aż do ponad 60% w Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Pogrążone w kryzysie Węgry i Grecja – które zamykają stawkę – wykazują spadek o około 70%. Wartość produktów dłużnych w Grecji spadła o 92% w porównaniu ze stanem w 2006-2007 r.
Transakcje fuzji i przejęć odnotowały najdotkliwszy spadek, a ich łączna wartość rynkowa jest nadal o 49% mniejsza w porównaniu z poziomem odniesienia, przy czym ich ilość spadła tylko o 18%, co jest prawdopodobnie przejawem korygowania się zawyżonych cen aktywów ze szczytowego okresu. Wartość spadku średniej wielkości transakcji kształtuje się na poziomie 30% w pozostałych dziedzinach, co stanowi około 37% mniej niż w latach 2006-2007.
Wartość kredytów odnotowała dalszy spadek, w latach 2008-2009 osiągając najniższy poziom, wynoszący 60% poniżej wartości sprzed przedmiotowego okresu, lecz obecnie uległa poprawie i jest 28% mniejsza niż uprzednio.
Dłużne rynki kapitałowe nadal są zdecydowanie najobszerniejszym rodzajem działalności finansowej, stanowiąc 44% sumy sześciu analizowanych przez nas wskaźników – o 3% więcej niż w 2006-2007 r. Jednak wartość transakcji na dłużnych rynkach kapitałowych jest o 26% mniejsza niż w okresie szczytowym. Stany Zjednoczone odpowiadały za 49% wartości transakcji na dłużnych rynkach kapitałowych w latach 2006-2007, a obecnie, chociaż nadal zajmują dominującą pozycję, realizują 38% łącznej wartości tego rodzaju transakcji. Udział Wielkiej Brytanii spadł o połowę do zaledwie 5%, podczas gdy udział Chin wzrósł z 1% do 6%. Obecnie region Azji i Pacyfiku jako całość stanowi 20% rynku, w porównaniu z zaledwie 8% w 2006-2007 r.
Project finance jest jedynym obszarem, gdzie odnotowano jakikolwiek wzrost, a wartość transakcji jest obecnie 56% wyższa niż w 2006-2007 r. Mimo iż odpowiada za 3% wartości wszystkich rynków na całym świecie, jest to znaczny wzrost z udziału na poziomie 1% w 2006-2007 r.
Tajlandia zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu wartości transakcji, wynoszącym 270%, który został spowodowany m.in. ośmiokrotnym zwiększeniem wartości kredytów i finansowania typu project finance oraz przyrostami we wszystkich obszarach, z wyjątkiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield
Chiny awansowały na drugą pozycję z miejsca 11., podwajając w przedmiotowym okresie wartość transakcji finansowych.
Wielka Brytania spadła z drugiego miejsca na szóste, odnotowując spadek całkowitej wartości transakcji o prawie dwie trzecie, co przekłada się na ponad 1 bilion USD.
Stany Zjednoczone, gdzie wartość transakcji wynosi 5,15 biliona USD, nadal samodzielnie posiadają zdecydowanie największy udział w globalnych finansach, wynoszący nieco mniej niż 37%, co stanowi niewielki spadek z niecałych 39% przed kryzysem.
Poproszony o komentarz, Arkadiusz Pędzich, partner zarządzający kancelarią Allen & Overy w Warszawie, stwierdził: „Raport przygotowany przez naszą kancelarię przedstawia stan międzynarodowego rynku finansowego pięć lat po upadku Lehmana, oraz pokazuje zmiany w wartości transakcji finansowych w wybranych krajach, w tym również w Polsce, jakie zaszły w tym okresie. Jako przykład, wartość rynku papierów dłużnych w naszym kraju wzrosła ponad dwukrotnie, w porównaniu z okresem przed upadkiem Lehman Brothers, podczas gdy wartość transakcji w obszarze kredytów korporacyjnych, fuzji i przejęć oraz finansowaniu projektów inwestycyjnych utrzymała się na podobnym poziomie.”
www.allenovery.com