Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Emilio Botín, Przewodniczący Banco Santander, podpisali porozumienie, które wzmacnia współpracę nawiązaną w grudniu 2011 roku. W spotkaniu uczestniczył prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki oraz inni przedstawiciele kadry zarządzającej. Uniwersytet Wrocławski był jednym z pierwszych, który w grudniu 2011 roku dołączył do programu Santander Universidades, którym w Polsce zarządza Bank Zachodni WBK.
Prof. Marek Bojarski stwierdził, iż „wsparcie badań naukowych jest ważnym elementem długofalowej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim, a Uniwersytetem Arequipa w Peru. Uniwersytet Wrocławski wyraża wdzięczność za zrozumienie wagi badań naukowych i wyraża podziękowanie Przewodniczącemu Panu Emilio Botinowi za wsparcie tej bardzo ważnej dla Nas inicjatywy.”
Emilio Botín podziękował natomiast za możliwość współpracy z jedną z najlepszych polskich uczelni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, ośrodkiem akademickimi o dużej renomie w kraju i zagranicą ze względu na silną pozycję oraz znaczenie badań naukowych w wielu dziedzinach”.
Dzięki podpisaniu nowego porozumienia, Uniwersytet Wrocławski weźmie udział w wielu projektach wspieranych przez Banco Santander w ramach Globalnej Dywizji Santander Universidades, wśród których należy wyróżnić programy szkoleniowe prowadzone wraz z tak prestiżowymi uczelniami, jak Harvard University, UCLA (University of California – Los Angeles), Brown University czy Uniwersytet w Singapurze.
Badanie historii regionów Sama, Tambo i Majes-Camaná
Bank Zachodni WBK będzie wspierał również inne inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego, spośród których należy zwrócić szczególną uwagę na projekt wykopalisk archeologicznych w Peru, w regionach Sama, Tambo i Majes-Camaná. Inicjatywa ta ma na celu poszerzenie wiedzy w dziedzinie archeologii, etnologii i historii tych obszarów.
Banco Santander wspiera również inne badania archeologiczne, m.in. w Ataopuerca (Hiszpania), Luksorze (Egipt) czy Copán (Honduras), prowadzone przez takie uniwersytety, jak Harvard, Granada, Burgos, Tubingen, Uniwersytet Brown czy Narodowy Uniwersytet Meksykański.
„W Polsce do programu Santander Universidades należy już 35 uczelni, które korzystają z corocznych programów globalnych organizowanych przez najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych oraz nawiązują relacje z ponad 1000 uczelni należących do programu na całym świecie. Umowa podpisana z Uniwersytetem Wrocławskim to już dziesiąta umowa w ramach programu Santander Universidades, w ramach której Bank Zachodni WBK wesprze, poza powyższymi działaniami, także finansowo oraz merytorycznie realizację indywidualnego projektu archeologicznego Uczelni. W ciągu minionego roku Bank Zachodni WBK zainicjował 26 podobnych projektów zorientowanych na wsparcie mobilności i przedsiębiorczości studentów, absolwentów oraz pracowników, a także realizujących unikalne projekty badawcze oraz akademickie w zależności od indywidualnych potrzeb poszczególnych Uczelni”. – powiedział Prezes Banku Zachodniego WBK, Mateusz Morawiecki
Badania realizowane przez Uniwersytet Wrocławski korzystają ze wsparcia Globalnej Dywizji Santander Universitades, której zadaniem jest promowanie działań społecznych Banco Santander i współpraca z 1 027 uniwersytetami i centrami badawczymi na całym świecie. W Polsce już 35 polskich uczelni wyższych dołączyło do międzynarodowego programu Santander Universidades, którym zarządza Bank Zachodni WBK.