Poniedziałkowa obniżka ratingów kilkunastu włoskich banków to efekt cięcia ocen długoterminowego długu Italii. Chociaż w gronie instytucji finansowych surowo ocenionych przez Moody’s znalazł się właściciel Banku Pekao SA, UniCredit SpA, to klienci banku mogą czuć się bezpieczni.
Pekao SA jest częścią grupy UniCredit, a włoska spółka-matka posiada ponad 59% akcji tego banku. Agencja ratingowa Moody’s obniżyła ocenę UniCredit wkrótce po ogłoszeniu nowego, niższego ratingu Włoch. Oceny państw i banków są zazwyczaj ściśle ze sobą połączone. Gorsze rokowania dla długu Italii oznaczają zatem automatyczną obniżkę ocen lokalnych banków. Jak podkreśla Moody’s, wyjątki od tej zasady są nieliczne. Rating lepszy niż kraj pochodzenia otrzymać mogą instytucje, które prężnie działają poza granicami i nie angażują się znacznie w pożyczanie lokalnemu sektorowi publicznemu.
Ocena długoterminowa UniCredit jest obecnie o 3 stopnie niższa niż analogiczny rating Banku Pekao SA.W obu przypadkach Moody’s opatrzył oceny perspektywą negatywną. Warto przypomnieć, że podobny dystans dzieli oceny zadłużenia długoterminowego Polski (A2) i Włoch (Baa2). Bank Pekao SA podlega polskiemu nadzorowi finansowemu i korzysta z lokalnych gwarancji depozytów. Środki zgromadzone w banku przez deponentów gwarantowane są w całości do kwoty 100 tysięcy euro na osobę.
Źródło: Bankier.pl