Propozycja Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie wypłaty nagród dla pracowników Spółki z zysku osiągniętego w 2011 r. jest w ocenie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych niekorzystna dla samej Spółki, a tym samym także dla jej akcjonariuszy. Potencjalna strata z tego tytułu może przekroczyć poziom 24 mln.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zgłasza zastrzeżenie co do sposobu i zasad dotyczących planu wypłaty nagrody dla pracowników z zysku za 2011 r. Proponowana metoda podziału została zamieszczona w treści projektu uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na dzień 31 maja 2012 r., a także w rekomendacji Zarządu dotyczącej podziału zysku Spółki za 2011 r. (raport bieżący nr 23/2012 z dnia 11 kwietnia 2012 r.). Wysokość planowanych nagród dla pracowników opiewa na kwotę 130 mln zł wraz z narzutami. Stowarzyszenie nie kwestionuje w tym przypadku samej wypłaty nagród (choć uważa, że jest to kwota znacząca), ale przede wszystkim sposób jej dokonania.
W ocenie SII proponowane rozwiązanie jest niekorzystne ekonomicznie i podatkowo dla samej Spółki, a w konsekwencji dla jej akcjonariuszy. Wypłata nagród zostanie ujęta w sprawozdaniu sporządzonym zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości poprzez zmianę w stanie kapitału własnego. Należy zaznaczyć jednak, że w sprawozdaniach sporządzonych według MSSF podział wypracowanego zysku na nagrody z zysku dla pracowników sklasyfikowany zostanie jako koszt operacyjny roku, w którym dokonano podziału zysku. Oznacza to, że koszty związane z wypłatą nagród dla pracowników, o ile zgodnie z MSSF obniżą wynik finansowy spółki w 2012 r., o tyle jednak nie zostaną sklasyfikowane, jako koszt podatkowy. Tym samym koszt nagród nie będzie stanowił podstawy do obniżenia kwoty zysku do opodatkowania. W wyniku proponowanych działań Spółka poniesie szkodę w wysokości co najmniej 24,7 mln zł. Uchwała przewidująca taką wypłatę godzić może zatem zarówno w interes Spółki, jak i może być krzywdząca dla jej akcjonariuszy. Stowarzyszenie uważa, że decyzję o wypłacie premii powinien podjąć Zarząd ujmując wypłaty w kosztach pracowniczych, gdyż rozwiązanie to zapewniłoby Spółce możliwość uzyskania istotnych korzyści ekonomicznych, a ponadto jest zgodne z polskim modelem ładu korporacyjnego.
Rozwiązanie proponowane przez Zarząd JSW jest zdecydowanie niekorzystne dla Spółki, a także jej akcjonariuszy. Nie ma ono w ocenie SII żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a dodatkowo jest rozwiązaniem zupełnie niezrozumiałym z punktu widzenia biznesowego. Zarząd powinien przejąć na siebie odpowiedzialność za tego typu decyzje, uwzględniając takie wypłaty w kosztach pracowniczych. Skierowaliśmy w tej sprawie pytania do Spółki. Liczymy, że Zarząd wyjaśni i uargumentuje rekomendowane rozwiązanie – wyjaśnia Piotr Cieślak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
W związku z zastrzeżeniami dotyczącymi proponowanych rozwiązań, SII przesłało pismo do Ministerstwa Skarbu Państwa, jako największego akcjonariusza Spółki. Zwraca w nim uwagę na zaistniałą sytuację, a jednocześnie wnioskuje, aby Ministerstwo sprzeciwiło się podczas ZWZ przedstawionej propozycji uchwały. Zdaniem SII, Zarząd oraz Rada Nadzorcza Spółki, powinny podjąć działania, które doprowadzą do wypłaty nagród poprzez ich zaksięgowanie w kosztach pracowniczych. Stowarzyszenie skierowało także stosowne pismo do Zarządu Spółki, w którym zwraca uwagę na niekorzystne rozwiązania, a jednocześnie wnioskuje o udzielenie odpowiedzi, na pytania związane z projektem uchwały dotyczącym podziału zysku, w terminie do 25 maja 2011 r.
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych