Niski poziom ubankowienia i wykorzystywania instrumentów obrotu bezgotówkowego, takich jak karty płatnicze, dotyczy wszystkich regionów Polski, ale szczególnie dotyka mieszkańców mniejszych miast i wsi.
Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Narodowy Bank Polski – oprócz działań podejmowanych na szczeblu centralnym (m.in. zmierzających do redukcji opłat interchange) – startuje z nową inicjatywą – Akademią „Dostępne Finanse” skierowaną przede wszystkim do środowisk lokalnych. Działalność Akademii zostanie zainicjowana w poniedziałek, 21 maja 2012 r. w Szczecinie.
W ramach Akademii „Dostępne Finanse” w szesnastu oddziałach okręgowych NBP zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne połączone z działaniami promującymi obrót bezgotówkowy. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości Polaków o korzyściach płynących z posiadania oraz aktywnego korzystania z rachunków bankowych i nowoczesnych instrumentów płatniczych. Działalność Akademii została zaplanowana na lata 2012–2015. Spotkania w kolejnych oddziałach okręgowych NBP będą organizowane raz na kwartał. W tym roku, oprócz Szczecina, odbędą się one w Poznaniu oraz Opolu.
Zadaniem oddziałów okręgowych NBP będzie nawiązanie współpracy z osobami, liderami w społecznościach lokalnych, którzy dzięki swojej wiedzy i autorytetowi będą mogli dotrzeć bezpośrednio do środowisk najbardziej dotkniętych niskim stopniem ubankowienia. Osoby te będą pełniły funkcję ambasadorów obrotu bezgotówkowego. To właśnie na Ambasadorach, którzy będą współpracować z pracownikami oddziałów NBP, spocznie trudne zadanie kontynuacji działań edukacyjnych w regionie. Więcej informacji nt. projektu Akademia „Dostępne Finanse”, w tym materiały edukacyjne i prasowe dostępne są na stronie internetowej NBP.
Źródło: NBP