Więcej informacji na temat kupowanej nieruchomości i okolicznych terenów, ochrona finansów kupującego mieszkanie lub dom i możliwość wglądu w dodatkowe dokumenty – 29 kwietnia weszła w życie ustawa deweloperska.
Osoby decydujące się na zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym z końcem kwietnia mogą skorzystać z dodatkowego źródła informacji, które zapewni im ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w skrócie nazywana ustawą deweloperską.
O co klient będzie mógł teraz poprosić dewelopera
Każdy, kto zdecyduje się na zakup nowej nieruchomości z rąk dewelopera, będzie mógł żądać przedstawienia:
- harmonogramu budowy nieruchomości,
- procesu finansowania i sprzedaży mieszkania lub domu,
- przekazania własności lokali na nabywców w formie aktu notarialnego.
Większe bezpieczeństwo transakcji kupna
Jedną z najważniejszych zmian, które wnosi ustawa jest konieczność zapewnienia przez dewelopera co najmniej jednego środka ochrony spośród:
- zamkniętego rachunku powierniczego,
- otwartego rachunku powierniczego wraz z gwarancją ubezpieczeniową,
- otwartego rachunku powierniczego,
- otwartego rachunku powierniczego wraz z gwarancją bankową.
Każde z czterech zabezpieczeń ma na celu zmniejszenie ryzyka utraty środków wpłaconych przez klienta na konto dewelopera. Po 29. kwietnia ryzyko niewypłacalności inwestora lub braku środków na dokończenie budowy zmniejszy się, ponieważ deweloper będzie otrzymywał od banku pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji lub w ratach, w trakcie jej realizacji.
Co będzie, gdy deweloper ogłosi bankructwo
Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej osoby, które wpłaciły środki na zakup mieszkania lub domu, w przypadku bankructwa dewelopera w pierwszej kolejności otrzymają pieniądze z wymienionego wcześniej rachunku powierniczego, stanowiącego zabezpieczenie dla klientów. Majątek składający się z wpłat nabywców będzie przeznaczony wyłącznie na zwrot wpłat, a nie na wyciąganie dewelopera z finansowych problemów.
Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego
Ustawa deweloperska zmienia także formę pierwszego dokumentu zawieranego pomiędzy klientem a deweloperem. Zwykła umowa przedwstępna zostanie zastąpiona droższym, ale dużo bezpieczniejszym dla klienta aktem notarialnym – tzw. umową deweloperską. Z prawnego punktu widzenia zmieniona forma dokumentu zapewni klientom dodatkowe zabezpieczenie. Dodatkowo, przed podpisaniem dokumentu deweloper będzie miał obowiązek przedstawienia nabywcy prospektu informacyjnego, zawierającego m.in. informacje o harmonogramie powstawania i finansowania inwestycji oraz rzuty kondygnacji z wyodrębnieniem konkretnego lokalu, którym klient jest zainteresowany. Co ważne, nabywca będzie miał również wgląd w plan zabudowy najbliższej okolicy powstałej nieruchomości.
Najważniejszą dla klientów zmianą związaną z nowym prawem jest wprowadzenie rachunku powierniczego, który zabezpieczy pieniądze wpłacone na poczet powstającej nieruchomości. Istotne, aby klienci chcieli korzystać z możliwości, jakie dają nowe przepisy – zapoznanie się z dokumentami nieruchomości, obeznanie w okolicznych inwestycjach i zebranie możliwie dużej liczby informacji pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości.
Hanna Hylińska
Źródło: Bankier.pl