BGŻOptima to nowa marka Banku BGŻ. Pod tym szyldem oferuje się konto oszczędnościowe, lokaty terminowe i fundusze inwestycyjne. Oszczędzających przyciągnąć mają atrakcyjne warunki produktów depozytowych i wygodny dostęp oparty na bankowości internetowej.
W ofercie BGŻOptima nie ma klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ani kart płatniczych. Bank z założenia nie oferuje pełnego zestawu produktów, koncentruje się na potrzebach specyficznej klienteli – osób pragnących oszczędzać lub inwestować. Taryfa opłat i prowizji jest maksymalnie uproszczona, a wszystkie operacje, które klient może przeprowadzić, są w tej chwili bezpłatne.
W skład pakietu usług firmowanych marką BGŻOptima wchodzą:
- konto oszczędnościowe z miesięczną kapitalizacją i oprocentowaniem 4,6%;
- celowe rachunki oszczędnościowe (maksymalnie 3) oprocentowanie tak samo jak konto główne;
- lokaty terminowe o dziennej kapitalizacji (maksymalnie 8 na jednego klienta, oprocentowane na 6,48%, z gwarancją utrzymania warunków oprocentowania do 30 kwietnia 2012) oraz zakładane na 1, 3, 6, 12 lub 24 miesięcy;
- możliwość zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych (wybranych z oferty trzech TFI: BPH TFI, Aviva Investors Poland TFI oraz Union Investment TFI);
- plan systematycznego inwestowania oparty na regularnym nabywaniu jednostek funduszy dostępnych w ramach BGŻOptima.
Proces zakładania rachunku
Zakładając Konto BGŻOptima, klient ma do wyboru rachunek indywidualny, rachunek wspólny, konto młodzieżowe oraz firmowe. Z oferty mogą korzystać wyłącznie rezydenci podlegający obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Integralną częścią wniosku jest zgoda na elektroniczną formę zawierania umowy i składania dyspozycji.
Otwarcie rachunku w BGŻOptima odbywa się w całości przez internet, bez jakichkolwiek papierowych dokumentów. Wniosek o umowę ramową ma postać formularza internetowego, w którym podaje się standardowe dane dotyczące tożsamości, w tym numer telefonu komórkowego weryfikowany kodem SMS. W przypadku przedsiębiorców konieczne jest późniejsze dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy, lecz może się ono odbyć drogą elektroniczną.
Zawarcie umowy ramowej zostaje potwierdzone poprzez podpisanie jej z użyciem kodu wysłanego SMS-em. Umowa udostępniana jest w postaci pliku PDF. Rachunek staje się aktywny dopiero po przesłaniu przelewu inicjującego, który pozwala bankowi zweryfikować tożsamość klienta. Dane nadawcy przelewu i numer rachunku bankowego muszą zgadzać się z danymi podanymi podczas wypełniania wniosku.
Formularz wniosku o otwarcie rachunku definiowanie rachunku powiązanego i wybór lokat terminowych
Wniosek o otwarcie podstawowego rachunku oszczędnościowego można połączyć z uruchomieniem lokat terminowych. Przelew inicjujący musi być dokonany dokładnie na kwotę deklarowaną we wniosku, w innym przypadku środki zostaną podzielone pomiędzy lokaty terminowe tylko częściowo, a reszta pozostanie zatrzymana na głównym rachunku oszczędnościowym.
Elektroniczny proces otwarcia rachunku jest wygodny, ale może budzić niepokój u osób przywiązanych do tradycyjnych form obsługi bankowej. W szczególności konieczność wysłania przelewu, czasem na dość znaczną kwotę, na numer rachunku podany tylko w wiadomości SMS i pliku PDF może okazać się przeszkodą dla ostrożniejszych klientów. Po dokonaniu przelewu inicjującego nie mamy dostępu do rachunku przez kilka dni. Dostęp do bankowości internetowej jest możliwy dopiero po otrzymaniu tokena i kodu PIN.
Zabezpieczenia bankowości internetowej
Serwis transakcyjny BGŻOptima korzysta z weryfikacji przy użyciu tokena Digipass, czyli urządzenia generującego jednorazowe hasła. Token i unikatowy numer klienta są wysyłane pocztą po wykonaniu przelewu inicjującego. Przesyłka zawierająca token Digipass
W osobnej przesyłce klient otrzymuje numer PIN pozwalający aktywować token, by w pełni korzystać z możliwości serwisu bankowości internetowej. Wysyłany przez bank PIN jest jednorazowy klient musi sam zdefiniować kod odblokowujący token.
Obsługa urządzenia Digipass nie powinna sprawiać kłopotów nawet osobom nienawykłym do takiej formy autoryzacji. Sprzętowy token daje wysoki poziom bezpieczeństwa, ale ma także pewne wady. Aby zlecać operacje na rachunku, musimy mieć go przy sobie. W przypadku banku przeznaczonego przede wszystkim do gromadzenia oszczędności ta niedogodność nie będzie zapewne zbyt dotkliwa.
Otwierając rachunek na potrzeby tej recenzji, na komplet przesyłek czekaliśmy około tygodnia. Wniosek został wypełniony 18 listopada i tego samego dnia wysłano przelew inicjujący. Informację o aktywowaniu konta otrzymaliśmy 20 listopada (w niedzielę!), token 25 listopada, a PIN 28 listopada.
Serwis bankowości internetowej BGŻOptima
Serwis transakcyjny BGŻOptima ma dość spartańską szatę graficzną, co można uznać w tym przypadku za zaletę. Przejrzystości i łatwości nawigacji sprzyja ograniczona, w stosunku do banków aspirujących do miana instytucji pierwszego wyboru, paleta produktów.
Po zalogowaniu klient widzi podsumowanie posiadanych rachunków. Menu umieszczone po lewej stronie ekranu pozwala przejść do obsługi poszczególnych produktów. Oprócz możliwości zakładania i zrywania lokat terminowych, zakładania rachunków celowych i przelewania środków pomiędzy depozytami użytkownik może między innymi:
- przelewać środki do innych banków, ale wyłącznie na rachunek powiązany. Zmiana rachunku powiązanego jest możliwa z poziomu serwisu internetowego, lecz wymaga wykonania przelewu weryfikacyjnego i zgodności danych nadawcy z danymi posiadacza konta BGŻOptima;
- zdefiniować polecenie zapłaty ułatwiające systematyczne pobieranie środków z rachunku powiązanego;
- przejrzeć raporty o zyskach z oszczędności i inwestycji w wybranym okresie;
- zdefiniować zdarzenia, które będą wyzwalać alerty wysyłane SMS-em lub e-mailem.
Mimo że funkcjonalność serwisu internetowego BGŻOptima zasługuje na pozytywną ocenę, to uwagę zwraca także kilka nie do końca przemyślanych rozwiązań:
- Serwis otwiera się w osobnym oknie (pop-up), które jest maksymalizowane na cały ekran. Jest to rozwiązanie nie tylko irytujące, szczególnie jeśli korzystamy z dużego monitora, to w dodatku niezbyt bezpieczne. Wyskakujące okno jest pozbawione paska adresu (w niektórych przeglądarkach), a więc użytkownik nie ma bezpośredniej możliwości sprawdzenia, na jakim serwerze znajduje się przeglądana strona. Wprawdzie użycie tokena minimalizuje ryzyko ataków typu phishing, ale nie uzasadnia to wymuszania na użytkowniku formy wyświetlania strony.
- Na stronie z podsumowaniem otwartych rachunków nie pojawiają się nazwy, które można nadawać rachunkom celowym. Podważa to sens tej, skądinąd przydatnej, opcji.
- Kliknięcie nazwy funduszu inwestycyjnego powoduje wyświetlenie w osobnym oknie prospektu informacyjnego. Użytkownik oczekiwałby zapewne w tym miejscu przejścia do opcji nabycia jednostek.
- Brak widocznej na pierwszy rzut oka informacji o wysokości minimalnej wpłaty wymaganej do zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych. Może to być szczególnie irytujące, gdy użytkownik definiuje własny program systematycznego inwestowania i musi wrócić do poprzedniego kroku, by zmienić wysokość wpłaty.
W serwisie zdarzają się także pojedyncze błędy – nie działa np. eksport historii transakcji do pliku CSV.
Czas realizacji przelewów
Transfery pomiędzy rachunkami w ramach BGŻOptima odbywają się natychmiastowo. W czasie rzeczywistym działa również zakładanie nowych rachunków celowych. Lokaty terminowe można zakładać tylko do godziny 16.30. W innym wypadku środki zostaną zablokowane, a lokata zostanie założona następnego dnia roboczego.
Polecenie przelewu środków na rachunek powiązany złożone do godziny 14.30 będzie zrealizowane tego samego dnia. Po tej godzinie wychodzące przelewy oczekują na następny dzień roboczy.
Fundusze inwestycyjne
Oprócz bezpiecznych produktów depozytowych klient banku ma dostęp do wybranych funduszy inwestycyjnych. Ich lista jest znacznie krótsza niż np. w supermarkecie TFI mBanku. Ograniczenie gamy produktów to ukłon w stronę mniej doświadczonej klienteli. Wybór inwestycji nie będzie przyprawiał o zawrót głowy. Ma go także ułatwić sposób prezentacji w serwisie internetowym fundusze podzielono na odpowiednie dla dłuższego i krótszego okresu oszczędzania.
Lista funduszy inwestycyjnych
Lista funduszy zawiera, oprócz informacji o historycznych stopach zwrotu, także oceny nadawane przez firmę Analizy Online. Prezentacja produktów jest czytelna, chociaż na próżno szukać wyjaśnienia oznaczeń w postaci kolorowych ikonek.
Opierając się na dostępnych funduszach, klient może tworzyć własne plany systematycznego inwestowania. Zbudowanie takiego planu polega na wyborze kwoty, częstotliwości wpłat i składu portfela. Każdy plan może mieć własną, zdefiniowaną przez klienta nazwę.
Definiowanie planu systematycznego oszczędzania
BGŻOptima w skrócie
Niewątpliwie mocną stroną oferty BGŻOptima jest wysokość oprocentowania rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych. Parametry produktów depozytowych banku stawiają go w czołówce najatrakcyjniejszych dla oszczędzających instytucji na polskim rynku. BGŻOptima jest z założenia drugim bankiem, przeznaczonym do gromadzenia finansowych nadwyżek. Brak kart płatniczych i możliwości swobodnego przelewania środków powoduje, że nie zastąpi on podstawowego pakietu ROR + karta.
Innowacyjny sposób otwarcia rachunku z pewnością spodoba się osobom, które cenią wygodę korzystania z internetu i są niechętnie nastawione do bankowej biurokracji i kolejek w oddziałach. Funkcjonalność serwisu internetowego jest standardowa, chociaż jego wykonanie wymaga jeszcze dopracowania.
BGŻOptima – wady i zalety | |
Zalety:
Wady:
|
Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
[email protected]