Zaciągasz kredyt i chcesz, aby dzięki niemu Twoja firma płaciła niższy podatek? Nie wiesz, jakie są skutki podatkowe kredytu obrotowego, a jakie inwestycyjnego? Zakładasz firmę i chcesz się dowiedzieć jaką formę opodatkowania wybrać? O tym wszystkim poinformuje Cię księgowa. Po raz pierwszy za darmo. Po raz pierwszy w banku.
Przedsiębiorca, który wybiera określony produkt bankowy powinien wiedzieć, jakie rodzi on skutki księgowe. – Gdy ma taką wiedzę, może wybrać kredyt, który oprócz tego, że będzie źródłem kapitału, może wpłynąć na kwotę płaconego przez firmę podatku – wyjaśnia Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. – Dlatego postanowiliśmy dokonać rewolucji w bankowości i wprowadziliśmy do naszych placówek księgowe. Doradca bankowy pomoże przedsiębiorcy wybrać odpowiedni dla niego kredyt, a księgowa poinformuje go czy taki kredyt pozwala zmniejszyć wysokość zobowiązań na rzecz fiskusa – informuje prezes.
W pierwszych z 30 placówek Idea Banku księgowe pojawią się już w tym tygodniu, a w pozostałych do końca tego miesiąca. Usługa, którą będą świadczyć przedsiębiorcom będzie bezpłatna. Wprowadzenie tej usługi jest możliwe dzięki współpracy Idea Banku z firmą księgowo-podatkową Tax Care.
W jakich sytuacjach księgowa może być przydatna dla przedsiębiorcy, który przyszedł przecież do banku, a nie do biura księgowego? – Gdy przyjrzymy się bliżej kredytowi obrotowemu i inwestycyjnemu, to okaże się, że ich spłata wywołuje zupełnie inne skutki podatkowe. Przedsiębiorcy rzadko orientują się jednak w tych kwestiach – wyjaśnia Jarosław Augustyniak. Ważny jest przy tym nie tylko sam wybór kredytu, ale też moment, w którym firma go zaciąga, bo od tego też zależy wysokość płaconego przez nią podatku.
Kredyt obrotowy: w koszty zaliczysz tylko odsetki
Przykładowo, klient, który rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego dowie się od księgowej w Idea Banku, że będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wyłącznie odsetki. Spłata raty kapitałowej kosztem nie będzie. Księgowa wyjaśni ponadto, że dopiero skapitalizowane lub zapłacone odsetki mogą być uwzględnione w kosztach. Dzięki temu zwróci uwagę przedsiębiorcy nie tylko na samą wysokość odsetek ale też na termin ich płatności.
Kredyt inwestycyjny: skumuluj odsetki po zakończeniu inwestycji
Inne informacje otrzyma przedsiębiorca, który rozważa zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Taki klient dowie się od księgowej w Idea Banku, że kredyt inwestycyjny nie generuje kosztów z tytułu odsetek i prowizji dopóki inwestycja nie jest oddana do użytkowania. Jeśli przedsiębiorcy zależy więc na podwyższeniu kosztów dla celów podatkowych, będzie mógł negocjować z bankiem takie zapisy umowy, żeby większość kosztów odsetkowych przypadła na okres po zakończeniu inwestycji.
Odsetki od kredytu spłacaj wtedy, gdy masz wysokie przychody
Na tym nie koniec. Księgowa w Idea Banku udzieli też informacji odnośnie wpływu harmonogramu naliczania odsetek na księgowość firmy. W przypadku przedsiębiorstw, które odnotowują bardzo wysokie przychody, bardziej opłaca się skumulować płatności odsetek w latach o wysokich przychodach. Wtedy odsetki stanowiące koszty uzyskania przychodów zmniejszą dochód do opodatkowania i tym samym podatek. Lata czy miesiące o niskich przychodach powinny być wolne od kosztów, aby firma nie popadła w straty.
Zakładasz działalność? Dowiedz się, jaką formę opodatkowania możesz wybrać
Ale nie tylko taką wiedzą księgowa Idea Banku podzieli się z klientem. Do placówki mogą też zgłosić się osoby, które za pośrednictwem banku chcą dopiero założyć działalność gospodarczą. Idea Bank świadczy bezpłatnie taką usługę dla przyszłych przedsiębiorców. Księgowa może wówczas udzielić informacji na temat różnych form opodatkowania działalności (podatkowa księga przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa). Pomoże też w określeniu zakresu wykonywania działalności gospodarczej (wybór PKD). Zakres wykonywanej działalności trzeba określić we wniosku o założenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wiedzą co chcą robić, ale często nie umieją określić konkretnego rodzaju działalności sklasyfikowanej jako symbol PKD.
… i częstotliwość ich płacenia
Księgowa Idea Banku udzieli też informacji odnośnie częstotliwości płacenia podatków – miesięcznie czy kwartalnie. Podatki (dochodowy i VAT) co do zasady są płacone miesięcznie. Można jednak, po uprzednim zgłoszeniu w urzędzie skarbowym, płacić podatki raz na kwartał. Ten ostatni sposób ma wpływ na poprawę płynności i pozwala odroczyć płatność podatku, co pozwala zarobić na wartości pieniądza w czasie.
Źródło: Idea Bank