Już w najbliższym tygodniu Multikino będzie się mogło zacząć wprowadzać do galerii Korona Kielce. Odbiór tego centrum handlowo-rozrywkowego przewidziany jest jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Na budowie i w biurze firmy zajmującej się komercjalizacją obiektu widać wyraźne przyspieszenie.
Galeria Korona będzie architektoniczną perełką, podobnie zresztą jak wielokrotnie nagradzana galeria Cuprum Arena w Lubienie, należąca do tego samego inwestora. – Dbamy o to, aby nasi klienci czuli się niezwykle komfortowo w naszych galeriach, a nasi najemcy mieli do dyspozycji ekskluzywne przestrzenie – mówi Michał Tur, menager galerii Korona Kielce.
W tej chwili na budowie w centrum Kielc pracuje 380 osób, w grudniu zaroi się tu jeszcze mocniej od robotników – prace wykończeniowe ma wykonywać ponad 2 tys. pracowników! Budowla w stanie surowym już praktycznie dobiega końca, ostatnie roboty żelbetowe potrwają do końca listopada.
Roboty sięgnęły dachu
– Jesteśmy już na ostatnim poziomie, wykonujemy teraz piętro +2 i dach budynku – mówi Stanisław Kowal, dyrektor kontraktu galerii Korona Kielce. – Już zrobione mamy 30 procent dachu. Od strony ulicy Polnej jest wykonany wjazd i wyjazd na parkingi na poziomach 1, 2 i 3, a wjazd i wyjazd od ulicy Radiowej jest ukończony w 80 procentach.
Na poszczególnych kondygnacjach już trwają prace wykończeniowe. I tak idąc od samego dołu na poziomie -2 intensywnie toczą się ostatnie roboty instalacyjne. Wszystkie prace murowe w stanie surowym są już na ukończeniu.
– Dziewięć sal kinowych jest już przyszykowanych pod najemcę – mówi Stanisław Kowal. Multikino na dniach zacznie się tu wprowadzać, niedługo później urządzać się będą najemcy związani z dbaniem o dobrą sylwetkę – klub squash oraz fitness klub Pure.
Na poziomie -1 założone są już wszystkie instalacje, roboty murowe są wykończone w 80 procentach. Na poziomie 0 prowadzone są prace murowe: zaplecza, toalety. Tworzone są też podkonstrukcje stalowe pod witryny. Poziom +1 jest już skończony jeśli chodzi o roboty murowe i instalacyjne. Takie prace toczą się jeszcze na poziomie +2.
Windą do nieba…
W ciągu najbliższych dwóch tygodni rozpocznie się niezwykle skomplikowany montaż świetlika głównego. – Właściwie będą to dwa świetliki, jeden eliptyczny, a drugi w kształcie nerki – tłumaczy Stanisław Kowal. – To nie będzie prosta płaszczyzna, świetlik będzie szklony trójkątami. Będą się tu przenikać różne płaszczyzny.
Okrągłym świetlikiem będzie przykryta też winda panoramiczna. Podróżujący nią klienci Korony Kielce będą mogli podziwiać wnętrze galerii, a także… niebo. Ta winda będzie prowadziła od poziomu -2 na najwyższe piętro.
Całości dopełni mała architektura: chodniczki, stylowe ławeczki i inne elementy, które mają stanąć przed budowlą jeszcze przed zimą. Wrażenie zrobi fontanna przy strefie wejścia głównego. – Będzie to figura eliptyczna ustawiona pod kątem 45 stopni o wielkości sześciu metrów – mówi Stanisław Kowal.
Przebudowa dróg za pieniądze inwestora
Przy galerii trwa też przebudowa skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Polną, ulicy Polnej oraz skrzyżowania ulicy Polnej z ulicami Radiową i Niską. Przez dwa miesiące będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Ul. Radiowa została zamknięta przed skrzyżowaniem z ulicą Polną, ul. Niska z kolei zamknięta jest przed skrzyżowaniem z ulicą Radiową. Natomiast na ul. Polnej obowiązuje ruch jednokierunkowy od strony ulicy Radiowej (od wjazdu do Szpitala Zakaźnego) w stronę ulicy Warszawskiej. Nieprzejezdny jest łącznik między jezdniami ul. Warszawskiej, który znajduje się w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Polną. Ruch na ulicy Radiowej (część południowa) na odcinku od wjazdu do Szpitala Zakaźnego do Alei IX Wieków Kielc odbywa się w obu kierunkach.
Większość prac powinna się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy, dzięki nim powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Niskiej, Polnej i Radiowej, ul. Polna wzbogaci się o trzeci pas ruchu i powstanie nowe skrzyżowanie ulic Warszawskiej z Polną. Te skomplikowane inwestycje drogowe w całości finansuje inwestor Galerii Korona, czyli Church Land Development.
Źródło: Agencja Medialna ARETE