Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna we wtorek dwudniowe posiedzenie, podczas którego podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewamy się, że RPP utrzyma parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, zarówno w październiku, jak również w kolejnych miesiącach tego roku. Pierwsza możliwość na dokonanie obniżki stóp o 25 pb pojawiłaby się dopiero w marcu lub w kwietniu 2012 r.
Istotne znaczenie z punktu widzenia rynku będzie miał za to ton komentarza oraz wypowiedzi przedstawicieli Rady podczas konferencji. Ze względu na wciąż wysoką inflację (w sierpniu 4,3% r/r) i relatywnie wysoki wzrost gospodarczy spodziewać się można, że członkowie Rady będą raczej ucinać spekulacje wskazujące na możliwą obniżkę w przewidywalnej przyszłości.
Dopiero po publikacji przez NBP nowej, listopadowej projekcji inflacyjnej RPP może dokonać w tym zakresie wyraźniejszej korekty. Warto jednak podkreślić, że już w ostatnim Raporcie o inflacji NBP założył wyraźny spadek zarówno dynamiki PKB (do 3,2% w 2012 r.) jak i inflacji (do 2,7% w 2012 r.). To może sugerować, że zmiana retoryki nie będzie aż tak znacząca, podobnie jak korekta projekcji PKB.
Niemniej, w świetle ostatnich danych publikowanych na świecie, a także nasilających się obaw o globalny wzrost większy nacisk niż w zeszłym miesiącu może zostać położony właśnie na czynniki zewnętrzne, które mogą zacząć oddziaływać negatywnie na polską gospodarkę poprzez niższy popyt na produkty eksportowe, ale również poprzez kanał inwestycyjny. Już lipcowe dane publikowane przez NBP sygnalizowały silne spowolnienie eksportu (drugi z rzędu spadek eksportu w ujęciu m/m, tym razem o prawie 10% na danych w EUR), chociaż póki co trudno jeszcze uznać je za zapowiedź trwalszej tendencji. Czynnikiem ograniczającym wpływ sytuacji globalnej będzie z pewnością deprecjacja złotego, co zdecydowanie poprawia rentowność eksportu, niemniej w miarę integracji polskiej gospodarki ze światową wpływ kursowy będzie miał nieco mniejsze znaczenie. Słabszy złoty nie tylko będzie wzmacniał dynamikę PKB, ale również i tempo wzrostu inflacji, co może być już widoczne w danych za wrzesień.
Z punktu widzenia rynku stopy procentowej decyzja RPP będzie neutralna lub nieznacznie pozytywna (podtrzymać może oczekiwania na obniżkę stóp na początku 2012 r.). Wciąż naszym zdaniem kluczowe wydają się informacje ze strefy euro, szczególnie ważne dla dłuższego końca krzywej dochodowości.
Źródło: PKO Bank Polski