Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który stoi przed zadaniem wdrożenia postanowień dyrektywy unijnej regulującej zasady zawierania umów o kredyt konsumencki. Znowelizowany projekt ustawy o kredycie konsumenckim trafił już do Prezydenta. Zgodnie z procesem legislacyjnym akt prawny ma szanse wejść w życie jeszcze w połowie czerwca.
Nowe wytyczne UE zastąpią obecnie obowiązujące regulacje z 1986 roku. Głównym powodem tych zmian jest potrzeba ujednolicenia przepisów, chroniących konsumentów na rynku kredytów konsumenckich, obowiązujących we wszystkich krajach członkowskich. Nowe regulacje mają również na celu dostęp do swobodnego przepływu kapitału w ramach Unii Europejskiej. Efektem zmian ma być ograniczenie nadmiernego zapożyczania się społeczeństwa.
„Wdrożenie postanowień dyrektywy unijnej wymusi na bankach i pośrednikach finansowych zmianę procedur kredytowych. Bez wątpienia wpłynie to na wydłużenie procesu decyzyjnego banków. W tym miejscu widzę szansę dla instytucji pozabankowych, które będą konkurować z dużymi podmiotami finansowymi szybszymi procedurami weryfikacyjnymi. Według mojej oceny dla klienta nadal najistotniejszy jest czas uzyskania finansowania” – mówi Krzysztof Przybysz, ekspert Ekspres Kasy.
Polska – pod względem geograficznym i liczby mieszkańców – jest jednym z największych członków Unii Europejskiej. Według raportu opracowanego przez PKPP Lewiatan, na koniec 2009 roku mieszkańcy Polski stanowili ok. 8% społeczeństwa wspólnoty. Dzięki temu mieli istotny wpływ na potencjał rozwojowy rynku kredytów dla klientów indywidualnych. Obecnie krajowy rynek kredytów konsumenckich w Polsce nadal prezentuje duży potencjał rozwojowy. Wynika on z opóźnienia polskiego segmentu w porównaniu z poziomem rozwoju innych państw Unii Europejskiej.
Wdrożenie w życie postanowień unijnych o kredycie konsumpcyjnym nie będzie mieć znaczącego wpływu na zainteresowanie tego typu usługami w Polsce. Popyt na kredyty nadal będzie wynikiem rozwoju polskiej gospodarki, a podaż będzie kształtowana przez uwarunkowania rynkowe. Postanowienia nowej ustawy mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie we wzroście kosztów samego kredytu. Podwyżka nie może jednak znacząco obciążyć klienta, gdyż bankom nadal będzie zależeć na rozwoju wolumenu sprzedaży.
Źródło: 5tka PR