W 2009 roku instytucje zagraniczne, które prowadzą sprzedaż swoich funduszy w Polsce, nie miały powodów do zadowolenia. Co prawda aktywa rosły w bardzo szybkim tempie, ale przyczyną ówczesnego wzrostu aktywów była wyłącznie gwałtowna poprawa koniunktury na giełdzie.
Bilans wpłat i wypłat w 2009 roku był symboliczny gdyż zgodnie z naszymi szacunkami wyniósł zaledwie +15 mln złotych.
W 2010 roku sytuacja uległa wyraźnej poprawie. Do funduszy zagranicznych trafiło około +730 mln złotych nowych środków. To właśnie aktywność po stronie sieci dystrybucji i samych inwestorów było podstawowym driverem przyrostu aktywów. Ponadto, po raz pierwszy w historii tego segmentu funduszy, realnym zainteresowaniem cieszyły się produkty dłużne, do których na przestrzeni 12 miesięcy trafiło około +350 mln złotych – blisko połowa nowych aktywów. Zgodnie z naszymi szacunkami wzrost aktywów z tytułu zarządzania wyniósł mniej więcej +0,4 mld złotych.
Na koniec 2010 roku aktywa instytucji zagranicznych monitorowanych przez Analizy Online osiągnęły poziom 3,9 mld złotych i były o +1,15 mld złotych wyższe w porównaniu z grudniem 2009 roku. Oznacza to wzrost o +42%. W ujęciu dolarowym aktywa wyniosły 1,31 mld dolarów, co z kolei daje roczną dynamikę bliską +37%.
Chociaż miniony rok był zdecydowanie lepszy od 2009, to trzeba dodać, że na rynku miały miejsce również negatywne zdarzenia. Z dystrybucji funduszy zrezygnowała firma Legg Mason z siedzibą w Luksemburgu. Jest to już drugi tego typu przypadek po Robeco, które opuściło nasz rynek w 2008 roku.
Warto zauważyć, że ostatni kwartał był pod względem sprzedaży zdecydowanie najlepszym okresem w całym minionym roku. Fundusze pozyskały około +310 mln złotych, po około +100 mln złotych na każdy miesiąc. Jest to sygnał, który potwierdza stabilizację napływów.
W październiku i listopadzie zainteresowaniem cieszyły się głównie fundusze akcji tureckich, fundusze akcji indyjskich oraz fundusze obligacji globalnych. Natomiast grudzień był zdecydowanie najlepszy dla funduszy o charakterze surowcowym. Wiele wskazuje na to, że jeżeli pozytywna tendencja na rynku surowców zostanie utrzymana, to już wkrótce będziemy mogli obserwować podobną sytuację do tej z I połowy 2008 roku, kiedy dużą popularnością cieszyły się fundusze akcji powiązanych z rynkiem surowców. Biorąc pod uwagę rosnącą presję inflacyjną, która stwarza dobre perspektywy dla tego rodzaju rozwiązań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawienie się wysokich stóp zwrotu przełoży się na zwiększoną sprzedaż takich produktów.
Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla około 350 funduszy.
Źródło: Analizy Online