PKO Masowe Wypłaty umożliwia wypłatę świadczeń w formie gotówki m.in. beneficjentom programu „Rodzina 500+” nieposiadającym konta bankowego. Dotychczas transakcje takie możliwe były jedynie w oddziale banku lub agencji. Od sierpnia taką funkcję zyskało 3 tys. bankomatów własnych banku.
PKO Masowe Wypłaty jest usługą skierowaną do firm bądź instytucji, które dokonują wielu jednorazowych wypłat gotówkowych i zdecydowani są na outsourcing tego procesu poza sieć swoich placówek. Usługa oferowana jest również klientom, którzy dokonują powtarzalnych wypłat na rzecz beneficjentów nieposiadających rachunku bankowego lub którzy preferują otrzymywanie gotówki.
– Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów firmowych i instytucjonalnych Banku, wypracowaliśmy usługę, która w znacznym stopniu ułatwia dokonywanie wielu jednorazowych wypłat, np.: wypłat odszkodowań, zasiłków, czy świadczeń 500+. Beneficjenci natomiast zyskali możliwość jeszcze sprawniejszego otrzymywania pieniędzy. Inspiracją do rozszerzenia oferty w zakresie wypłat masowych był właśnie rządowy program 500+, który spowodował wzrost transakcyjności wypłat w oddziałach. Z usługi PKO Masowe Wypłaty mogą skorzystać wszyscy beneficjenci programu, również ci nieposiadający rachunku w banku – wyjaśnia Radosław Tomaszewski, ekspert w Departamencie Produktów Transakcyjnych i Finansowania Handlu PKO Banku Polskiego.
Jak działa usługa? Po otrzymaniu zlecenia Bank za pomocą wiadomości SMS informuje beneficjenta o możliwości wypłaty, terminie ważności, kwocie oraz przesyła unikalny Kod Awizo. Należy wybrać opcję: wypłata PKO Awizo.
W czasie realizacji zlecenia klient otrzymuje także sms-em jednorazowy PIN jako niezbędny element autoryzacji transakcji. Wypłata w bankomacie możliwa jest wyłącznie dla zleceń w złotówkach, stanowiących wielokrotność kwoty 50 zł, nie większych niż 4 tys. zł. Usługa jest bezpłatna dla odbiorców wypłat, a koniecznym warunkiem jest podanie przez płatnika numeru telefonu beneficjenta wypłaty.
PKO Bank Polski prowadzi kompleksową obsługę bankową dla firm i samorządów. Obecnie obsługuje siedem województw oraz osiem miast wojewódzkich, będąc w tym zakresie liderem na rynku. W swojej ofercie posiada nie tylko produkty bankowe i usługi czysto finansowe. Współpraca z klientami korporacyjnymi i instytucjonalnymi opiera się również na profesjonalnym doradztwie w zakresie struktury finansowania oraz modelu realizacji inwestycji. Realizacja wypłat masowych w bankomatach jest usługą dotąd niedostępną na rynku i stanowi dodatkową korzyść zarówno dla klientów Banku, jak i dla beneficjentów m.in. programu 500+. Oprócz kompleksowej obsługi budżetów jednostek samorządowych Bank udostępnia m.in. możliwość instalacji opłatomatów, czyli samoobsługowych urządzeń umożliwiających opłacenie podatków lub opłat za wydanie prawa jazdy lub dowodu osobistego. Obecnie opłatomaty działają w sześciu miastach.