Otwarte fundusze emerytalne zakończyły 2010 rok z rekordową wartością aktywów zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i dziennym.
Na koniec grudnia wartość środków pozostająca na drugofilarowych kontach emerytalnych wyniosła 221,3 mld PLN, co oznacza wzrost o +4,7% w stosunku do listopada. W ciągu minionego roku wartość aktywów OFE wzrosła o +23,9%, przy czym przeciętna miesięczna dynamika wzrostu aktywów wyniosła +1,8%.
Na wartość aktywów OFE istotny wpływ miał tradycyjnie dopływ środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2010 roku ZUS przekazał do PTE rekordowe +22,4 mld PLN, czyli o +6,4% więcej niż w roku poprzednim. Należy jednak zauważyć, że przed tym jak środki wysłane z ZUS trafią na nasze konta emerytalne, zostają one obciążone opłatami nałożonymi przez PTE. W 2010 roku opłaty te były jednak niższe niż wcześniej i wyniosły średnio 3,5%. Uwzględniając ten czynnik, rzeczywisty napływ środków na konta w OFE wyniósł +21,6 mld PLN i był wyższy od tego sprzed roku o blisko 10%.
Grudzień przyniósł relatywnie duże rozbieżności w tempie zmian aktywów netto zarządzanych przez poszczególne OFE. Jest to jednak m.in. efektem przyjętego sposobu rozliczeń przepływów w sesjach transferowych, w ramach którego najpierw rozliczane są odejścia, a dopiero później, na początku kolejnego miesiąca, przyjścia. To głównie z tego powodu w grudniu najszybciej rosły aktywa funduszy, które wykazały wysoką aktywność na rynku wtórnym. W ostatnim miesiącu minionego roku zdecydowanym liderem został PKO BP Bankowy OFE, który według naszych obliczeń w transferach pozyskał ponad +80,7 mln PLN. Wraz ze wzrostem wartości jednostki rozrachunkowej pozwoliło to w ciągu miesiąca powiększyć środki pod zarządzaniem o +9,2%. Na kolejnych miejscach, z ponad 7-procentową dynamiką rok zakończyły AXA OFE, Nordea OFE oraz Generali OFE. Najsłabiej wypadły skrajne co do wielkości fundusze, czyli Aviva OFE oraz OFE Polsat.
W skali całego 2010 roku najwyższą dynamiką na poziomie +38,7% może się poszczycić AXA OFE, a zaraz za nim znalazły się Nordea OFE (+35,2%) oraz Generali OFE (+35,0%). Na drugim biegunie znalazły się natomiast Aviva OFE (+17,0%) oraz OFE WARTA (+18,9%).
Biorąc pod uwagę rządowe plany zmiany reformy emerytalnej i obniżenie składek przekazywanych przez ZUS do OFE (z obecnych 7,3% do 2,3%), pula środków przelewanych w skali roku przez ZUS do II-filara obniży się mniej więcej do poziomu, jaki obserwowaliśmy 11 lat temu. W 2000 roku, który był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania reformy emerytalnej, ZUS na konta w OFE przelał 7,6 mld PLN (w 2010 roku było to blisko 3 razy więcej). Trudno się zatem dziwić, że plany rządu wzbudzają tak wielkie emocje i są odbierane negatywnie nie tylko przez PTE i osoby zawodowo z tym środowiskiem związane, ale również przez tych, dla których stan konta emerytalnego ma realną wartość, czyli przyszłych emerytów.
Źródło: Analizy Online