QLIK to usługa umożliwiająca firmom wystawiającym faktury przesyłanie informacji o płatności do serwisów bankowości elektronicznej płatników, w celu szybkiego i wygodnego ich opłacenia. Dzięki usłudze wystawcy faktur mogą liczyć na szybszy spływ należności, a płatnicy zyskują dostęp do wielu swoich zobowiązań w jednym miejscu.
Usługa jest odpowiedzią sektora bankowego, wspieranego przez ZBP oraz KIR jako dostawcę technologicznego, na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne usługi cyfrowe. Usługa QLIK jest świadczona przez banki z wykorzystaniem systemu Invoobill 2.0 należącego do Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. oraz systemów bankowości elektronicznej poszczególnych banków płatników. Jako pierwszy usługę QLIK udostępnił Bank Millennium SA. Wkrótce uruchomiona zostanie w kolejnych bankach.
QLIK to unikalne rozwiązanie zarówno w skali sektora bankowego, jak i firm pośredniczących w realizacji płatności, które na pewno będzie miało duży wpływ na rynek płatności w Polsce. Jego kluczowe zalety to wygoda i prostota użytkowania, zarówno dla wystawcy, jak i płatnika. Dla wystawcy faktur to nowy i innowacyjny kanał dystrybucji informacji o płatnościach, a dla płatnika szybki dostęp do wielu zobowiązań w jednym miejscu – czyli w systemie bankowości internetowej – i wygodny sposób opłacania rachunków. Każda osoba, która na co dzień opłaca domowe rachunki, otrzymuje faktury na wiele sposobów – za pośrednictwem e-maila, tradycyjnej poczty czy elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Równie bogate są możliwości uregulowania płatności. W rezultacie mnogość opcji sprawia, że brakuje jednego miejsca, w którym można byłoby sprawdzić wszystkie rachunki oczekujące na zapłacenie i opłacić je w wygodny i bezpieczny sposób. Takim miejscem w naturalny sposób są systemy bankowości elektronicznej. Podstawowe korzyści dla Klientów to maksymalnie przyspieszona możliwość opłacania zobowiązań, wierzyciele i płatnicy wykorzystują powszechnie dostępne systemy i formaty danych, tj., bankowości internetowej oraz z plik oparty o standardowy format wymiany informacji oraz płatnik ma pełną kontrolę nad tym, od których wierzycieli otrzymuje informacje o zobowiązaniach oraz które z nich chce opłacić.
Do Porozumienia międzybankowego w sprawie świadczenia usługi QLIK przystąpiło 11 banków, a dwa zadeklarowały chęć przystąpienia w terminie późniejszym.