W październiku cały proces sprzedaży nieruchomości trwał ponad 3,5 miesiąca. O tydzień mniej niż we wrześniu, ale wciąż na poziomie tegorocznej średniej. Cieszyć może fakt, że o nabywcę jest łatwiej pomimo mniejszej liczby osób kupujących za gotówkę. Przyszły rok powinien przynieść dalszy ciąg skrócenia czasu potrzebnego na sfinalizowanie procesu sprzedaży nieruchomości.
Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od zawarcia umowy przedwstępnej do zwarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.
Tydzień krócej na sfinalizowanie sprzedaży
Dla umów ostatecznych podpisanych w październiku łączny czas sprzedaży wyniósł 114 dni, czyli ponad 3,5 miesiąca. W stosunku do września skrócił się o 8 dni. W tym roku najkorzystniejszym miesiącem pod tym względem był marzec (dla umów podpisanych w tym miesiącu od wprowadzenia oferty do sprzedaży upłynęło średnio 87 dni), ale optymistyczne statystyki nie potwierdziły się w kolejnych miesiącach. Najgorszy był z kolei przełom roku, gdy proces sprzedaży trał 130-140 dni (4,5 miesiąca). Średnio w tym roku wynosi 113 dni. Zapytani o sytuację na rynku mieszkaniowym w 2011 roku, doradcy Home Broker przewidują znaczną poprawę w tym zakresie. Ponad 70% pytanych uważa, że długość procesu sprzedaży powinna trwać od miesiąca do trzech, średnio doradcy prognozują, że będzie to 69 dni. Oznaczałoby to blisko dwukrotne skrócenie procesu sprzedaży względem obecnej sytuacji.
Nabywcy podejmują odrobinę szybsze decyzje
Sytuacja w zakresie całego procesu sprzedaży, jest odzwierciedleniem skrócenia czasu potrzebnego do zawarcia umowy przedwstępnej. Obniżył się on drugi raz z rzędu z 81 dni w sierpniu do 79 we wrześniu i 73 w październiku. Znalezienie kupca zdecydowanego na domknięcie transakcji trwa obecnie około 2,5 miesiąca, czyli blisko tegorocznej średniej.
Mały udział transakcji gotówkowych napawa optymizmem
Długość całego procesu sprzedaży na poziomie tegorocznej średniej należy odczytać pozytywnie w związku z małym udziałem szybkich transakcji gotówkowych. Wstępne dane za październik pokazują, bowiem, że stanowiły one zaledwie 17% wszystkich zawartych transakcji jest to blisko dwukrotnie mniej niż w sierpniu i o 4 pp. mniej niż średnio w tym roku. Warto zauważyć, że badanie dotyczące źródeł finansowania zakupu nieruchomości, które Home Broker przeprowadził w maju br. wskazało, że jedna czwarta nabywców nie korzysta z kredytu. Odpowiada to średniemu udziałowi transakcji bezgotówkowych w tym roku.
Finansowanie stabilne
Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Z przedstawionych powyżej danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości jest relatywnie stały. W zestawieniu październikowym został on oszacowany na 41 dni, a więc na poziomie tegorocznej średniej. Rekordowy w tym zakresie był sierpień, którego wynik na poziomie 24 dni należy jednak uznać za przypadkowy. Sytuacja na rynku kredytowym stopniowo poprawia się mniej więcej od roku, jednak zmiany następują stopniowo.
Źródło: Home Broker