Z roku na rok wzrasta nie tylko podaż nieruchomości wakacyjnych w Polsce, ale także zainteresowanie nimi wśród kupujących. Najbardziej popularne lokalizacje to pas nadmorski (Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Władysławowo, Trójmiasto), Pojezierze Mazurskie (Mrągowo, Mikołajki) oraz górskie kurorty, takie jak Zakopane, Szczawnica, Krynica, Karpacz i Szklarska Poręba. W związku ze wzrostem zamożności społeczeństwa coraz więcej osób może sobie pozwolić na tzw. „drugie mieszkanie”, ponadto coraz bardziej powszechna staje się „turystyka weekendowa”.
Inwestycja w apartament położony w miejscowości turystycznej to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nieruchomości wakacyjne w najlepszych lokalizacjach gwarantują wyższą stopę zwrotu z wynajmu niż te znajdujące się w dużych miastach.
Najbardziej dochodowe spośród wszystkich nieruchomości wakacyjnych są apartamenty nadmorskie, dla których rentowność kształtuje się na poziomie 6-8%. Czynnikiem, który dodatkowo zwiększa atrakcyjność inwestycji w nieruchomości wakacyjne nad morzem, jest wzrost ich wartości w czasie. Warto pamiętać o tym, że terenów inwestycyjnych nad polskim morzem jest niewiele ze względu na liczne obszary ochrony przyrody i tereny wojskowe. Powoduje to ograniczoną podaż, przy jednoczesnym wysokim popycie. , Dyrektor Działu Wynajmu i Sprzedaży Keen Property Partners doradza, na co zwrócić uwagę, aby inwestycja w nieruchomość wakacyjną przyniosła oczekiwane zyski.
Czas dokonania transakcji
Mimo, że wielu inwestorów interesuje się mieszkaniami wakacyjnymi w czasie urlopu, nie należy dokonywać takiego zakupu latem. W sezonie ceny takich nieruchomości są znacznie wyższe niż poza nim.
Atrakcyjna lokalizacja
Kluczowym czynnikiem jest atrakcyjna lokalizacja, która gwarantuje obłożenie również poza sezonem. Zanim sfinalizujemy transakcję należy sprawdzić plany zagospodarowania terenu
w wybranej okolicy. Dzięki temu zyskamy pewność, że w pobliżu naszej inwestycji nie powstaną uciążliwe lub szpecące budowle.
Wysoki standard
Na wartość inwestycji wpływa ponadto wysoki standard. Optymalny apartament powinien składać się z dwóch lub trzech pokojów. Doskonałym przykładem inwestycji wakacyjnej są tzw. aparthotele, czyli apartamenty w ekskluzywnych lokalizacjach, zazwyczaj wykończone w bardzo wysokim standardzie. Na terenie inwestycji mogą znajdować się baseny, ośrodki spa, restauracje oraz inne udogodnienia dla gości. Inwestycja taka przypomina zazwyczaj wysokiej jakości hotel – posiada recepcję, system rezerwacji miejsc oraz kompletny pakiet usług dodatkowych. Z tą różnicą, że poszczególne apartamenty są własnością indywidualnych inwestorów.
Usługi dodatkowe
Ogromną zaletą jest oferowanie przez dewelopera kompletnego wykończenia i umeblowania lokalu. Najlepiej, gdy zapewnia on także zarządzanie nieruchomością oraz stałe wpływy
z wynajmu.
Rękojmia
Ponadto powinniśmy wiedzieć, czy nieruchomość sprzedaje bezpośrednio deweloper lub jego agent czy kupujemy ją na rynku wtórnym, co oznacza wyższe koszty. Warto także sprawdzić, czy i jak długo obowiązuje rękojmia w przypadku usterek.
Na każdym etapie transakcji kupna nieruchomości wakacyjnej możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Dzięki temu zyskamy pewność, że inwestycja przyniesie nam nie tylko radość, ale także optymalne zyski z wynajmu.
Źródło: Questia Sp. z o.o.