Na najwyższe płace w 2009 roku mogły liczyć osoby rozpoczynające pracę w województwie mazowieckim. Debiutujący na rynku pracy otrzymywali tam miesięcznie 2 100 PLN brutto. Było to o 700 PLN więcej niż w przypadku pracowników z lubelskiego i świętokrzyskiego – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Mediany wynagrodzeń całkowitych osób rozpoczynających pracę w różnych województwach
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku
Spośród osob rozpoczynających karierę zawodową w różnych branżach, najlepiej opłacani byli pracownicy IT. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 2 200 PLN, a co czwarty otrzymywał ponad 3 000 PLN brutto miesięcznie. Kolejna lokata, z zarobkami rzędu 2 000 PLN, przypadła zatrudnionym w energetyce i ciepłownictwie, telekomunikacji, bankowości i budownictwie. Na drugim biegunie pod względem wysokości płac znalazły się osoby pracujące w nauce i szkolnictwie (1 420 PLN) oraz w handlu (1 480 PLN).
Mediany wynagrodzeń całkowitych osób rozpoczynających pracę w wybranych branżach
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku
Nie bez znaczenia dla poziomu wynagrodzeń było pochodzenie kapitału firmy. I tak, zarobki zatrudnionych w przedsiębiorstwach zagranicznych wyniosły 2 100 PLN i były o 500 PLN wyższe niż w firmach polskich.
Wśród najlepiej opłacanych osób rozpoczynających karierę zawodową znaleźli się programiści. Połowa z nich zarabiała w pierwszej pracy od 1 800 PLN do 3 200 PLN. Młodsi księgowi oraz podinspektorzy urzędach otrzymywali 1 800 PLN (mediana). Wynagrodzenie co czwartego doradcy klienta przekraczało 2 150 PLN. Zdecydowanie najgorzej opłacani byli sprzedawcy oraz sekretarki. Mediana płac na tych stanowiskach wyniosła w 2009 roku odpowiednio 1 300 PLN i 1 350 PLN brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl