Co nas czeka w nadchodzącym kwartale? Północ Nieruchomości S.A. monitorując na bieżąco rynki nieruchomości w paru zdaniach i „kompaktowej formie” przedstawia nastroje sprzedających i kupujących w różnych rejonik kraju.
I. Małopolska
Mieszkania
Mieszkania w Małopolsce wykazują małe odbicie jedynie w segmencie popularnym (tanie mieszkania na rynku deweloperskim, bądź małe i średnie mieszkania w tzw. „wielkiej płycie”. Mieszkania o podwyższonym standardzie notują dalej słaby okres. To segment rynku, który najdłużej zapewne będzie lizał rany. Osoby, które było stać na takie lokum wypadły z rynku kredytów hipotecznych. Segment ten ratuje się obniżkami cen, ale długo potrwa zanim wyjdzie na prostą. Apartamenty notują również przeceny, co niewiele pomaga – decyduje o tym dość wąska klientela, z której odpadli już i tak w zeszłym roku inwestorzy zagraniczni.
Działki i domy
Obrót działkami budowlanymi nie zamarł zimą. Było to dla nas pewnym zaskoczeniem, gdyż doświadczenie pokazuje, iż zimowa pora nie sprzyja myśleniu i decydowaniu się o zakupie działek. Z przyjściem wiosny nasze placówki informują o trwałym utrzymaniu się, a nawet dalszemu ożywieniu poszukiwania terenów pod zabudowę. W rezultacie tych czynników ceny działek przestały spadać, a czasami (te najatrakcyjniejsze) wykazują nawet presję wzrostową. Podobną charakterystyką wykazuje się rynek domów – zarówno tych wokół Krakowa, jak i usytuowanych w innych miejscach naszego regionu.
Rynek komercyjny
Zarówno powierzchnia biurowa jak i handlowa na dobre zagościły w strefie weryfikacji sił popytu i podaży. Rozpędzona podaż długo nie będzie w pełni wynajęta (dotyczy głównie powierzchni biurowej).
II. Dolny Śląsk
Mieszkania
Zauważamy ruch w segmencie kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Rynek mieszkań wykazuje ożywienie, ale związane jest ono jedynie z rynkiem małych i średnich mieszkań (do 50 m2). Mieszkania o większych metrażach są wciąż zmartwieniem dla sprzedających. Na rynku droższych mieszkań i apartamentów również przetasowanie – przykładowa Odra Tower nie powstaje w pierwotnym kształcie nie bez powodu.
Działki i domy
Wokół Wrocławia i w najładniejszych, górskich okolicach całych Sudetów i Kotliny Kłodzkiej widzimy, iż popyt utrzymuje się na zbliżonym poziomie.
Rynek komercyjny
W Wrocławiu wzrost podaży był cały czas dopasowany do popytu. Nie było (jak np. w Krakowie) huraoptymistycznego budowania gdzie popadnie drogich biur wedle zasady „wszystko i tak się wynajmie.” W efekcie nie mamy dzisiaj tak dużej jak w stolicy Małopolski dysproporcji która powodowałaby wyraźne spadki czynszów (efekt nadpodaży). Podobnie rzecz się ma w przypadku powierzchni handlowej.
III. Górny Śląsk
Mieszkania
Słabe ożywienie małych i tanich mieszkań to wszystko co pozytywnego słychać na górnośląskim rynku mieszkaniowym. Skromny segment mieszkań „premium” jak i apartamentów długo czeka na swoich klientów.
Działki i domy
Warto budować się na Śląsku poza głównymi miastami – taki sygnał wyraźnie wysyłają śląskie placówki sieci Północ Nieruchomości. Daje się zauważyć (jak na obecną kondycją rynku) całkiem przyzwoity popyt na domy i działki. Trochę słabiej wygląda koniunktura beskidzkich domów typu letniskowego, jednak rynek ten nie zamarł zupełnie.
Rynek komercyjny
Śląskie lokale handlowe cieszą się umiarkowanym i stabilnym popytem. Dotyczy to zarówno tych najlepiej usytuowanych, jak i tych w nieco gorszych lokalizacjach. Rynek biurowy w zeszłym roku niezbyt aktywny wciąż czeka na przebudzenie.
IV. Mazowsze (bez Warszawy)
Mieszkania
Koncentrując się na łódzkim rynku nieruchomości wciąż widzimy daleką stagnację. W pozostałych, mniejszych miastach regionu również nie najlepiej. Segment mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów praktycznie zamarł. Sztucznie stworzony rynek loftów okazał się zwykła bańką mydlaną.
Działki i domy
Leniwie wyglądający rynek domów i działek w 2009 r. nie wykazuje na razie oznak jakiś gwałtowniejszych zmian. Sporo Łodzian jednak wraz z wiosną rozpoczęło poszukiwania działek pod zabudowę.
Rynek komercyjny
Łódź w odwrocie. Umieranie błyszczącej niegdyś ul. Piotrkowskiej trwa nadal i nie widać pospiechu w jej reanimacji. Wysysająca z miasta wszystkie handlowe soki CH Manufaktura wydaje się być absolutnym monopolistą tutejszego segmentu powierzchni handlowych. W innych rejonach Łodzi jest on za słaby by odżyć na nowo. Lokali biurowych przybywa – najemców nie szczególnie.
V. Pomorze Zachodnie
Mieszkania
Rynek mieszkań na rynku pomorskim wciąż tkwi w zimowym letargu. Nie zanosi się by w najbliższym czasie coś miało ulec zmianie. Drogie mieszkania nadmorskie i apartamenty rozpaczliwie szukają nabywców.
Działki i domy
Niestety historią są już czasy w których działki nadmorskie rozchodziły się na pniu. Traktowane jako dobra luksusowe w dobie zaciskania pasa nie znajdują już tylu chętnych co kilka lat temu. Uszczuplona podaż ogranicza spadek cen.
Rynek komercyjny
Rynek komercyjny na Pomorzu Zachodnim cały czas cechuje się podobną koniunkturą. Cechą tego regionu jest szukanie działek komercyjnych pod m.in. warsztaty samochodowe.
VI. Podkarpacie
Mieszkania
Mieszkańcy Podkarpacia jeśli już rozglądają się za własnym mieszkaniem w tym roku to nie przekracza ono 50 m2. Region ten notuje jednak wciąż kolosalny exodus (głównie do Krakowa), a ci którzy zostają myślą o wybudowaniu domu. W Rzeszowie znajduje się zaledwie kilka inwestycji o podwyższonym standardzie. Deweloperzy każdej z nich dość długo czekają na klientów.
Działki i domy
Widzimy spory ruch w działkach pod działalność komercyjną. Ruch działek budowlanych obserwuje się jedynie na przyzwoitym poziomie w przypadku działek najmniejszych, tj. do 12a. Rynek domów znikomy. Brak wciąż oznak rozwijania się domów rekreacyjnych u podnóża Bieszczad czy też w obszarze Sanoka, Ustrzyk etc.
Rynek komercyjny
W samym Rzeszowie zainteresowanie lokalami pod różnoraką działalność usługową na przeciętnym poziomie (przoduje branża bankowa). Spore zainteresowanie terenami komercyjnymi przy wylocie z Rzeszowa.
VII. Białostocczyzna/Podlasie
Mieszkania
Rynek mieszkaniowy tego regionu nie był nigdy bardzo rozpędzony na tle innych regionów. Po ciszy jaka na nim zapadła w 2009 r. wraz z początkiem roku zauważamy powrót osób szukających okazji inwestycyjnie. Pochodząca głównie z Warszawy grupa inwestorów stara się wyszukać lokale w kiepskim stanie w dobrych lokalizacjach, wyremontować je i odsprzedać z zyskiem. Niestety ogromny bilans ujemny w migracji miejscowej ludności (zwłaszcza młodej) skutecznie hamuje lokalny rynek którym nabywcami byłyby osoby chcące osiedlić się na stałe..
Działki i domy
Na lokalnym rynku domów bardzo silnym segmentem zawsze był rynek domów rekreacyjnych, których inwestorami byli w przeważającej mierze mieszkańcy Warszawy (rejony mazurskie). Po ogólnym tąpnięciu rynku zauważamy pierwsze oznaki ożywienia wspomnianego segmentu.
Rynek komercyjny
Poziom zainteresowania lokalami handlowymi utrzymuje się na podobnym, przeciętnym poziomie. Zauważalny ruch popytu w kwestii działek pod hotele, motele, bary oraz stacje benzynowe.
Źródło: PR News