Co czwarte mieszkanie w naszym kraju oddawane jest na Mazowszu. W Warszawie jest do kupienia 13,5 tys. nowych lokali. Najwięcej mieszkań, poza mazowieckim, powstaje w województwie małopolskim, wielkopolskim i pomorskim.
Mazowsze liderem rynku pierwotnego
Dane GUS wskazują, że zdecydowanie największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce jest Mazowsze. W ostatnim kwartale ub. r. oddano tu do użytku 10,2 tys. mieszkań, to jest prawie co czwarte mieszkanie oddane w Polsce. W IV kwartale zeszłego roku rozpoczęto budowę 8,4 tys. mieszkań, co stanowi ponad jedną czwartą wszystkich inwestycji mieszkaniowych w kraju. Region ma też 21 proc. udział w rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych pozwoleń na budowę.
Na drugim miejscu plasuje się województwo małopolskie. Znajdowało się w nim w ostatnim kwartale ub. r. co dziesiąte mieszkanie oddawane w kraju. Dużym udziałem w rynku pochwalić może się też województwo wielkopolskie i pomorskie. Najgorzej pod względem oddanych mieszkań wypadły natomiast województwa: świętokrzyskie i łódzkie, w których powstaje niewiele lokali.
Miastem o najbardziej rozwiniętym rynku mieszkaniowym jest oczywiście Warszawa, gdzie w ostatnim kwartale 2009 r. oddano do użytku 5,4 tys. mieszkań. W Krakowie ich liczba wyniosła 2,9 tys. Łącznie na Warszawę, Kraków i Poznań przypada ponad jedna piąta całego pierwotnego rynku mieszkaniowego w Polsce.
Rynek warszawski
Pod koniec pierwszego kwartału br. było w Warszawie do kupienia w 270 inwestycjach ok. 13,5 tys. nowych mieszkań. W tej liczbie mieściło się ponad 4,5 tys. gotowych do zamieszkania lokali. Z zestawienia firmy Emmerson wynika też, że najwięcej mieszkań czeka na nabywców na terenie Wilanowa, Woli, Białołęki i Mokotowa. W tych czterech dzielnicach znajduje się prawie połowa aktualnej oferty rynku pierwotnego w Warszawie. Nowych mieszkań jak na lekarstwo jest natomiast w Rembertowie, na Pradze-Północ, czy Ursynowie.
Oczekiwania kupujących
Poszukujący mieszkań niezmiennie chcieliby mieszkać na Mokotowie, w Śródmieściu, na Ursynowie, Żoliborzu, czy Ochocie. Dla nabywców pierwszorzędne znaczenie ma teraz całkowita cena lokalu. Najważniejsze jest dla nich jaką zdolność kredytową będą musieli wykazać w banku. Dlatego deweloperzy odchodzą od promocji z bonusami, a zamiast tego proponują niższe ceny metra kwadratowego. Chcą pomóc swoim klientom w sfinansowaniu zakupu w nie najlepszej jeszcze sytuacji na rynku kredytowym. – W przypadku prawie wszystkich naszych klientów na osiedlu Alpha transakcje finansowane są kredytem (ok. 98 proc.). Zdecydowaliśmy, więc że w nowym etapie budowy inwestycji zaproponujemy klientom finansowanie 10/90. Dzięki temu nie będą musieli być obciążeni kosztami odsetek od pożyczki przez cały okres budowy, ponieważ 90 proc. wartości lokalu wpłacają dopiero po odbiorze kluczy. Poza tym jest szansa, że w tym czasie poprawią się warunki udzielania kredytów – twierdzi Teresa Witkowska z RED Real Estate Development.
Lokale w programie Rodzina na swoim
Eksperci z Open Finance obliczyli, że w Warszawie, w przypadku połowy mieszkań z całej oferty rynkowej można skorzystać z preferencyjnego kredytu w programie Rodzina na swoim. Analitycy serwisu TabelaOfert.pl mówią natomiast o 35 procentach lokali na rynku pierwotnym, które w stolicy spełniają wymagania tej pożyczki. Gotowych do zamieszkania lokali jest wśród nich tylko ok. 1,2 tys., co stanowi 12 proc. tej oferty.
Źródło: RED Real Estate Development