PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościBanki konstruowały umowy kredytowe w nieuczciwy sposób

Banki konstruowały umowy kredytowe w nieuczciwy sposób

Wiadomości 15.01.2015 (10:43)

Wciąż wraca pytanie, czy doczekamy się w Polsce systemowego rozwiązania problemu kredytów we frankach. W 2014 roku byliśmy co prawda świadkami rozstrzygnięcia pozwu zborowego tzw. nabitych w mBank, pojawiło się też kilka nowych pozwów zbiorowych, np. przeciw Bankowi Millennium. Ale problem wciąż nie jest rozwiązany systemowo – mówi Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.


W dalszym ciągu nierozstrzygnięte są stare sprawy sądowe. Mimo zwycięstwa frankowiczów z mBanku, nie wiadomo, jak ma wglądać „przywrócenie sprawiedliwości” ze strony banku, brak jest jednoznacznego rozstrzygnięcia ze strony sądu, jak ma wyglądać rekompensata dla klientów tzw. starego portfela.

Kredytobiorcy patrzą z nadzieją na to, co się dzieje na Węgrzech. Pytanie, czy ustawowo zostanie rozwiązana np. taka kwestia, że w wielu przypadkach dług wyrażony w złotych przerasta wartość nieruchomości. Prawdopodobieństwo tego jest niewielkie. Dlaczego?

Po pierwsze, politycy interesują się problemem frankowiczów tylko doraźnie, przy okazji wyborów. Po drugie – sprawa ta przyciąga uwagę, kiedy kurs franka szybuje w górę i wśród frankowiczów faktycznie pojawia się niepokój.

Porównując tę sprawę z Węgrami, widać, czego w naszym kraju brakuje. Brakuje wyraźnego sygnału, że banki skonstruowały umowy kredytowe w sposób nieuczciwy.

Wciąż wraca pytanie, czy doczekamy się w Polsce systemowego rozwiązania problemu kredytów we frankach. W 2014 roku byliśmy co prawda świadkami rozstrzygnięcia pozwu zborowego tzw. nabitych w mBank, pojawiło się też kilka nowych pozwów zbiorowych, np. przeciw Bankowi Millennium5. Ale problem wciąż nie jest rozwiązany systemowo – mówi Michał Kisiel, analityk Bankier.pl. Wyjątkiem był tu mBank, gdzie oprocentowanie ustalano w zasadzie odgórnie, a więc z punktu widzenia banku można było tym manipulować. Tu rzeczywiście doszło do sytuacji, że kredytobiorcy tracili, mimo że oprocentowanie kredytów we frankach powinno spadać. W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, w której oprocentowanie ustalane jest w oparciu o wskaźniki rynkowe. Kredytobiorcy, podpisując umowy, wiedzieli, że się decydują na taki właśnie układ. Nadzieje, że problem ten zostanie szybko i sprawnie rozwiązany, są moim zdaniem niewielkie – dodaje Kisiel.

W tej chwili widać, że kredytobiorcom udaje się podważać niektóre zapisy umów kredytowych. Myślę, że to będzie widoczne w najbliższych latach – zwłaszcza tam, gdzie banki nie doprecyzowały kwestii przeliczania kredytu przy wypłacie i spłacie, jak w przypadku Banku Millennium. Mogą się pojawić pozwy zbiorowe, które podważają ten zapis. Dziś trudno wyrokować, co z tego wyniknie, bo mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, gdy umowa kredytowa obowiązuje, ale jeden zapis okazuje się niezgodny z prawem i znika z umowy.

Warto obserwować dalsze losy kredytobiorców Banku Millennium. Mają oni nadzieję, że wszystko pójdzie po ich myśli i ich kredyt będzie kredytem w złotych, oprocentowanym tak, jak kredyt we frankach, natomiast to sąd będzie musiał rozstrzygnąć, jak ten problem rozwiązać – mówi Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

2015-01-15
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile
26.09.2026 (07:55)

Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile

Revolut udostępnił w Wielkiej Brytanii funkcję Revolut Pay with Smile – autoryzację płatności rozpoznawaniem …

a 0 ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm
26.09.2026 (06:52)

ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm

ING Bank Śląski został partnerem finansującym programu „Pożyczki na cyfrową i zieloną transformację …

a 0 Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych
26.09.2026 (06:47)

Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych

Od 26 września 2026 r. Erste Bank Polska oferuje nowe kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku POLSTR 1M Stopa …

a 0 Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej
26.09.2026 (06:45)

Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej

Klienci Alior Banku mogą kupować fundusze inwestycyjne bezpośrednio w aplikacji Alior Mobile. Wcześniej aplikacja …

a 0 Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta
26.09.2026 (06:35)

Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta

Przy okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Międzynarodowego Dnia Głuchych Credit Agricole przypomina …

a 0 NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła
24.09.2026 (21:40)

NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła

Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła w II kw. 2026 r. o 1,6 proc. kw./kw. i o 7 proc. r/r. W …

PRNews.pl

Zobacz również

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony pracuje nad rozwiązaniem, które może uprościć…

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

70-letnia kobieta straciła ponad 30 tys. zł…

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

Poprosisz sztuczną inteligencję o znalezienie najtańszego biletu,…

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste Bank Polska wprowadził promocję Konta Erste…

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Klienci Revoluta otrzymują informacje o kolejnym incydencie…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców