Z najnowszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2010 r. pierwszy raz od miesięcy spadła stopa bezrobocia – do poziomu 12,9%. Także urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Optymistyczne wnioski, dotyczące popytu na pracowników, przynosi także analiza ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. W I kwartale 2010 pracodawcy zamieścili w nim ponad 54 tys. ofert pracy, o 46% więcej niż rok wcześniej o tej porze.
Znaczący wzrost liczby rekrutacji prowadzonych przez pracodawców można było zaobserwować już w styczniu, kiedy to opublikowano 17 835 ofert względem 12 865 w grudniu 2009 r. W marcu odnotowano kolejny wzrost – do poziomu ponad 20 tys. ogłoszeń. I kwartał roku ostatecznie zamknął się liczbą 54 636 ofert pracy. Podobną liczbę ogłoszeń odnotowano ostatnio w III kwartale 2008 r., który był ostatnim dobrym okresem na rynku pracy przed kryzysem.
Nowych pracowników najczęściej poszukiwały branże: handlowa, z której pochodziła co trzecia oferta umieszczona w serwisie Pracuj.pl (ponad 17 tys. ogłoszeń); bankowość, finanse, ubezpieczenia z ponad 8,6 tys. ofert oraz budownictwo i nieruchomości z ponad 6 tys. propozycji.
Podobnie jak w poprzednim kwartale, pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. sprzedaży – blisko połowa (47%) wszystkich propozycji przeznaczona była właśnie dla nich. Na drugim miejscu znalazły się oferty dla osób chcących pracować w działach obsługi klienta i call center, do nich skierowane było ponad 10 tys. ofert, czyli niemal co piąte ogłoszenie zamieszczone w Pracuj.pl.
Mazowieckie pozostaje bezkonkurencyjne pod względem dostępnych ofert pracy. W analizowanym okresie co piąte ogłoszenie pochodziło właśnie z tego regionu. W całym województwie na poszukujących pracy czekało ponad 11 tys. wakatów. Jeśli nie znajdziemy interesującej nas pracy na Mazowszu, warto poszukać jej w woj. dolnośląskim lub na Śląsku. Z obydwu regionów pochodziło po prawie 5 tys. propozycji.
Źródło: Grupa Pracuj