„Jeżeli osoba nie mogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, oświadczenie powinno być złożone w formie aktu notarialnego”. Tak brzmi przepis artykułu 80 kodeksu cywilnego. Wprowadzając ów przepis do kodeksu cywilnego w 1964 roku ustawodawca miał poniekąd szczytną intencję. Mianowicie, chciał w ten sposób chronić interesy tych osób, które z różnych względów nie są w stanie samodzielnie zapoznać się z treścią podpisywanych przez siebie dokumentów np. różnego rodzaju umów.
Jedną z takich grup społecznych są osoby niewidome. W miarę upływu lat przepis Art. 80 kodeksu cywilnego stawał się jednak nie tyle, ochroną interesów tych osób, co przeszkodą uniemożliwiającą załatwienie niejednokrotnie prostych spraw. Najczęściej osoby niewidome miewały problemy związane ze swego rodzaju nad interpretacją przepisu Art. 80 przy załatwianiu spraw w niektórych bankach. Banki te, chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi niekorzystnymi dla siebie konsekwencjami wynikającymi z zawarcia umowy z osobą niewidomą, wymagały poświadczenia czynności z udziałem tych osób przez notariusza. To z kolei przekładało się na dodatkowe kłopoty niewidomych. Wizyta u notariusza nie dość, iż wiąże się z dodatkowym czasem potrzebnym na wizytę w kancelarii notarialnej, to rzecz jasna, pociąga za sobą dodatkowe, często niemałe koszty.
Art. 80 uchylony
Przez wiele lat środowisko osób niewidomych (zaledwie kilka tysięcy osób) na różne sposoby starało się o uchylenie tego anachronicznego, powodującego wiele komplikacji i upokorzeń przepisu. Wreszcie, 8 stycznia bieżącego roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks Cywilny z 23 kwietnia 1964 r.. Wraz z wprowadzeniem do kodeksu cywilnego kwestii związanych z wykonywaniem przez przedsiębiorców robót budowlanych uchylono również kontrowersyjny przepis Art. 80 tegoż kodeksu.
Czy zmiana ta spełni oczekiwania niewidomych?
Czy przede wszystkim będzie im łatwiej w bankach? Czas i praktyka z pewnością to pokaże. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach umożliwia przecież zapoznanie się z treścią dokumentów (nie tylko w banku) przez osoby niewidome. Prócz tego, wiele osób niewidomych przy załatwianiu swoich spraw w bankach korzysta z pomocy przewodnika. Tu i ówdzie pojawia się nawet określenie „osoba godna zaufania niewidomego”. To fakt, przecież przy załatwianiu różnych ważnych spraw, które często wiążą się z zaciąganiem zobowiązań przez te osoby, w grę nie wchodzi ktoś przypadkowy.
Nowelizacja kodeksu cywilnego uchylająca Art.80 wchodzi w życie 16 kwietnia.
Przepis został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 16 marca 2010 r., nr 40, pod pozycją 222.
Źródło: Finansosfera.pl