Warto powrócić do fundamentów bankowości centralnej i oddać bankom centralnym nadzór nad bankami – uważa prof. Wojciech Morawski z SGH, który 23 marca uczestniczył w seminarium naukowym zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski.
Podczas seminarium prof. Morawski* wygłosił wykład o roli banków centralnych w systemie finansowym w ujęciu historycznym.
– Trudno jest jednoznacznie wskazać początki bankowości centralnej. Określenie tego momentu zależy od tego, jak spojrzymy na trzy podstawowe funkcje banku centralnego, które można określić jako: bank państwa, bank emisyjny i bank banków – powiedział naukowiec.
Jak wskazał, historycznie najstarsza jest funkcja publiczna banku centralnego, czyli banku państwa zajmującego się obsługą długu publicznego. Profesor przypomniał, że najstarszy bank publiczny powstał w 1401 r. w Barcelonie (Taula dei Cambi) i zajmował się obsługą kredytu miejskiego. – Tradycja takich banków związana była raczej z małymi państwami i raczej z republikami – podkreślił.
Funkcja emisyjna banków pojawiła się wraz z wprowadzeniem do obiegu pieniądza papierowego, co zawdzięczamy Szwedom. Zaś najmłodszą funkcją jest rola banku centralnego jako banku banków – instytucji pełniącej wobec banków komercyjnych funkcji regulacyjnej.
Prof. Morawski zwrócił także uwagę, że w ostatnich czasach zaczęto bankom centralnym odbierać pewne funkcje. – Kilkanaście lat temu pojawiła się tendencja wyprowadzania tego nadzoru z banków centralnych. Byłbym za tym, aby ten nadzór jednak powrócił do banku centralnego, który przecież stale monitoruje rynek bankowy. Zatem stworzenie „zewnętrznego” nadzoru nad bankami jest dublowaniem działań – mówił prof. Morawski.
Seminarium zatytułowane „Rola banku centralnego w systemie finansowym – doświadczenia historyczne” jest jednym z cyklu spotkań naukowych organizowanych przez Instytut Ekonomiczny NBP. Spotkania służą prezentacji prac ekonomistów i naukowców pracujących lub współpracujących z Instytutem Ekonomicznym NBP.
* prof. dr hab. Wojciech Morawski, katedra Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Źródło: NBP