10 stycznia 2010 roku minęły trzy lata od chwili powołania Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Półmetek kadencji jest okazją do przypomnienia najważniejszych dokonań NBP w minionych trzech latach.
O profesjonalizmie i skuteczności działań NBP w tym okresie dobitnie świadczy fakt, że mimo globalnego kryzysu system finansowy w Polsce pozostawał przez cały czas stabilny, polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej kontynuowała wzrost, a inflacja utrzymuje się w granicach założonego celu inflacyjnego.
NBP wykazał swoją sprawność, szybko i zdecydowanie reagując na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się światowego kryzysu jesienią 2008 roku. Już 13 października 2008 roku prezes NBP ogłosił wprowadzenie „Pakietu zaufania”, zawierającego zestaw działań banku centralnego nakierowanych na zapewnienie stabilności sektora finansowego. Z inicjatywy Sławomira Skrzypka jeszcze przed wybuchem globalnego kryzysu powstał w Polsce Komitet Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzą prezes NBP, minister finansów i przewodniczący KNF.
Antykryzysowe działania NBP zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. NBP stawiano za wzór podczas wielu spotkań finansistów i ekonomistów.
Uzupełnieniem wzbogacanego w kolejnych miesiącach „Pakietu zaufania” stał się zaproponowany przez Sławomira Skrzypka „Pakt na rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”, zachęcający banki komercyjne do kredytowania gospodarki.
W najtrudniejszym okresie dla światowej i polskiej gospodarki prezes NBP aktywnie działał również na forum międzynarodowym, inicjując wspólne przedsięwzięcia z szefami innych banków centralnych (m.in. na rzecz stabilizacji kursów walut narodowych) i uczestnicząc w licznych spotkaniach z inwestorami oraz finansistami w celu przedstawienia im wiarygodnych informacji o polskiej gospodarce.
Z inicjatywy Sławomira Skrzypka zreorganizowana została działalność badawcza NBP. Powołany 1 stycznia 2008 roku Instytut Ekonomiczny stał się silnym ośrodkiem badań naukowych i przyczynił się do ożywienia debaty ekonomicznej w Polsce, organizując liczne konferencje i seminaria. Opracowany w NBP i zaprezentowany jesienią 2009 roku raport „Polska wobec światowego kryzysu gospodarczego” został uznany przez czołowych polskich ekonomistów za najwszechstronniejszą analizę stanu polskiej gospodarki i wyzwań przed nią stojących.
Równie istotny merytorycznie jest „Raport na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej”, opracowany pod auspicjami powołanego przez prezesa NBP w maju 2007 r. Biura ds. Integracji ze Strefą Euro (BISE). Przyjmowana z początku z rezerwą opinia NBP w sprawie terminu włączenia złotego do mechanizmu ERM2 okazała się w pełni uzasadniona.
W minionych trzech latach zintensyfikowane zostały działania edukacyjne NBP. Zgodnie z wyznawaną przez prezesa banku dewizą, że nakłady na edukację nie są wydatkami, lecz inwestycją, w tym roku NBP przeznaczy na upowszechnianie wiedzy ekonomicznej niemal trzy razy więcej pieniędzy niż miało to miejsce trzy lata wcześniej. Ważnym uzupełnieniem działań edukacyjnych banku jest promocja historii i polskiej kultury realizowana m.in. poprzez emisję monet i banknotów kolekcjonerskich, przypominających o ważnych momentach w dziejach narodu i jego bohaterach.
Ostatnie trzy lata były także okresem wprowadzania zmian we wszystkich aspektach działalności polskiego banku centralnego. Jesienią 2008 roku zarząd przyjął „Strategię zarządzania NBP w latach 2009-2012”. W wyniku reorganizacji działalności oddziałów okręgowych zmniejszyły się koszty ich funkcjonowania, liczba etatów w oddziałach zmalała o 18 proc. Obecnie przygotowywana jest reorganizacja centrali banku, również nakierowana na zwiększenie efektywności.
Minione trzy lata dowiodły, że polski bank centralny dobrze wypełnia powierzoną mu misję, jest cenionym partnerem w Europejskim Systemie Banków Centralnych, a jego wysoka wiarygodność pozwala utrzymywać oczekiwania inflacyjne na poziomie gwarantującym stabilność naszej narodowej waluty.
Źródło: NBP