Od listopada oprocentowanie rachunków przeznaczonych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia wzrasta do 5 proc. w skali roku przy saldzie do 2,5 tys. zł. Nowa oferta dotyczy PKO Konta Dziecka dla najmłodszych do 12. roku życia oraz PKO Konta Pierwszego dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Konta są elementem kompleksowej oferty finansowo-edukacyjnej PKO Banku Polskiego. Do końca lutego 2023 r. nieletni klienci banku mają także promocyjne oprocentowanie środków na Pierwszym Koncie Oszczędnościowym.
Do tej pory oprocentowanie PKO Konta Dziecka wynosiło 3 proc., a PKO Konta Pierwszego – 0 proc. Od listopada obydwa typy rachunków zostaną oprocentowane do 5 proc. w skali roku przy saldzie do 2,5 tys. zł. Powyżej tej kwoty oprocentowanie wyniesie 1 proc.
W ostatnim czasie bank wprowadził ułatwienie dla rodziców chcących założyć rachunek dziecku do 12. roku życia. Od września cała procedura odbywa się całkowicie zdalnie za pośrednictwem serwisu transakcyjnego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.
PKO Konto Dziecka przeznaczone dla dzieci do 12. roku życia jest elementem oferty finansowo-edukacyjnej PKO Junior. Dziecko posiadające rachunek może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior. Dzięki tym narzędziom uczy się stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych: sprawdza stan swoich środków, inicjuje przelewy (każdorazowo wymagana jest akceptacja przelewu przez rodzica) i doładowania karty PKO Junior, zakłada wirtualne skarbonki i określa cel na jaki zbiera pieniądze, korzysta z kalkulatora, który pozwala obliczyć, ile potencjalnie można zaoszczędzić uwzględniając wysokość i regularność wpłat. Właściciel PKO Konta Dziecka może również korzystać z karty PKO Junior, dzięki której zapłaci za drobne zakupy i bezpłatnie wypłaci gotówkę z bankomatów PKO Banku Polskiego.
PKO Konto Pierwsze to oferta skierowana dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Młodzież na co dzień korzysta z nowych technologii, dlatego rachunek obsługiwany jest całkowicie przez internet i aplikację mobilną. Dzięki aplikacji IKO można wygodnie np. sprawdzić stan swojego konta lub płacić w sklepach i internecie za pomocą BLIKA. Z PKO Konta Pierwszego można korzystać bez opłat – prowadzenie rachunku oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą są bezpłatne. Rodzic, który również jest klientem PKO Banku Polskiego ma wgląd w swoim systemie bankowości internetowej iPKO do transakcji realizowanych przez dziecko. Do konta wydawana jest karta debetowa z funkcją wielowalutową. Ponadto można zamówić kartę do konta z wybranym wizerunkiem z galerii kart PKO w tym Galerii Oficjalnych Kart Ekstraklasy. Zdecydowana większość kart wydanych dla osób korzystających z PKO Konta Pierwszego jest aktywna płatniczo. Klienci z tej grupy wiekowej częściej preferują płatności bezgotówkowe w sklepach i internecie – jedynie co czwarta karta wykorzystywana jest do wypłaty gotówki.
Dodatkowo dla klientów niepełnoletnich PKO Bank Polski posiada w ofercie Pierwsze Konto Oszczędnościowe, które w ramach promocji może być oprocentowane do 8 proc. w skali roku do 10 tys. przy systematycznym oszczędzaniu.
Klienci pełnoletni, którzy zdecydują się na założenie Konta Oszczędnościowego Plus, mogą skorzystać z promocyjnego oprocentowania 7,5 proc. w skali roku na nowe środki. Promocja „Nowe środki na Rachunku Oszczędnościowym Plus” zakłada oprocentowanie Konta Oszczędnościowego Plus przez 49 dni.
Źródło: PKO BP