Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie osób bezrobotnych. Spowodowane jest to korzystnymi zmianami w przepisach, które obowiązują od kwietnia tego roku. Firmy mogą m. in. otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk, na których zatrudnione będą osoby bezrobotne – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Dziennik Gazeta Prawna”.
”Wcześniej bowiem taka forma wsparcia nie cieszyła się powodzeniem. Warunki jej uzyskania były zbyt rygorystyczne. Firmy mogły zatrudnić tylko wybranych bezrobotnych. Musieli oni być m.in. zarejestrowani w urzędzie pracy przez co najmniej pół roku, nie posiadać kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego, mieć ponad 50 lat, lub samotnie wychowywać co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Ponadto, żeby otrzymać refundację, przedsiębiorca musiał utrzymywać niezmieniony stan zatrudnienia przez dwa lata od momentu zatrudnienia bezrobotnego” –czytamy w ”Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Potrzebujesz więcej firmowych informacji? Chcesz rozwjać swoje wątpliwości? Wejdź na zakładkę Firma
”Te rygorystyczne warunki nie obowiązują od 21 kwietnia. Zmiana przepisów nie oznacza, że firmy nie muszą spełniać innych warunków, ubiegając się o pomoc z urzędu pracy. Obecnie firma, która otrzyma z Funduszu Pracy refundację na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, musi zatrudniać go w pełnym wymiarze czasu pracy przez dwa lata. Przedsiębiorca zobowiązuje się także do utrzymania przez 24 miesiące stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją” – czytamy dalej.
”Firmy maksymalnie mogą ubiegać się o kwotę refundacji odpowiadającą sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie wynosi 18,6 tys. zł). Otrzymają refundację po podpisaniu umowy z dyrektorem urzędu pracy i po przedstawieniu w urzędzie faktur dokumentujących poniesione wydatki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy bezrobotnego” – dodaje ”Dziennik Gazeta Prawna”.
Dodatkowe przywileje dla przedsiębiorstwa, które zatrudni osobę bezrobotną ma pomóc przede wszystkim w aktywizacji osób pozostających bez pracy. Niestety wiele firm jest zmuszonych do przeprowadzenia w ostatnich miesiącach redukcji zatrudnienia. Są jednak firmy, które poszukują nowych pracowników. Jeżeli znajdą ich w urzędach pracy, mogą liczyć na refundację.
Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Pawła Jakubczaka pt. ”Firma otrzyma 18,6 tys. zł za zatrudnienie bezrobotnego”.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna