Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bank Światowy oraz PricewaterhouseCoopers i International Finance Corporation wynika, że polski system podatkowy utrudnia firmom prowadzenie działalności. W rankingu państw, w których najłatwiej płaci się podatki, Polska zajęła 151 miejsce na 183 oceniane państwa – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Dziennik Gazeta Prawna”.
”Wynik ogólny jest średnią wyliczoną z trzech innych wskaźników: liczby podatków, które firma zobowiązana jest zapłacić, czasu potrzebnego na wypełnienie formularzy liczonych w godzinach i ogólnego kosztu podatkowego. Według danych pochodzących z rankingu w Polsce przedsiębiorcy zobowiązani są do płacenia aż 40 rodzajów podatków. Twórcy rozumieją przez podatek nie tylko CIT czy VAT, ale także składki ubezpieczeniowe czy opłatę paliwową. Zgodne z raportem przykładowo Czesi płacą 12 rodzajów podatków, a Niemcy 16” – czytamy w ”Dzienniku Gazecie Prawnej”.
”Jednak na tle innych państw UE wypadamy bardzo dobrze, np. hiszpańscy przedsiębiorcy oddają państwu 56,9 proc. swojego dochodu, francuscy 65,8 proc. Wszystko to za sprawą umiarkowanej stawki CIT, która w Polsce wynosi 19 proc., podczas gdy w większości krajów UE jest wyższa. Według opublikowanych danych polski przedsiębiorca spędza 395 godzin nad wypełnieniem formalności związanych z podatkami” – czytamy dalej.
Podatki to największe obciążenie dla polskiego przedsiębiorcy. Pochłaniają nie tylko znaczną część wypracowanego przez firmę dochodu. Wiążą się również z utratą czasu i nerwów. W dodatku fiskus zadba o to, aby przedsiębiorca nie zapomniał o uiszczeniu państwowej daniny. Przeprowadzi kontrolę i w razie konieczności nałoży stosowne kary i grzywny.
Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Pauliny Bąk pt. ”W Polsce podatki utrudniają działalność firm”.
BS
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna