Franklin Templeton Investments świętuje sześćdziesiątą rocznicę utworzenia Mutual Series. Grupa inwestycyjna Mutual Series, założona w 1949 roku, może się pochwalić wieloletnią historią inwestowania opartego na koncepcji faktycznej wartości aktywów oraz własnym, wyjątkowym stylem, polegającym na agresywnym poszukiwaniu okazji do inwestowania w niedoszacowane akcje, arbitraż fuzji i przejęć, reorganizacje przedsiębiorstw oraz papiery spółek borykających się z kłopotami finansowymi.
„Mutual Series to inwestorzy szukający okazji i skoncentrowani na faktycznej wartości, którzy myślą i działają jak właściciele spółek”, powiedział Peter Langerman, prezes i CEO Mutual Series. „Skupiamy się na szukaniu wartości tam, gdzie większość inwestorów ją przeoczy. Kupujemy wartościowe papiery po zaniżonych cenach, często z uwzględnieniem katalizatora, który w przyszłości odblokuje ich prawdziwą wartość. Czasami dostrzegamy możliwość zmian, które zwiększą wartość udziałów i aktywnie angażujemy się w ich wprowadzanie. Wynika to z naszej strategii opartej na czynnikach fundamentalnych i analizie „od szczegółu do ogółu”: staramy się zrozumieć ryzyko i specyfikę każdej inwestycji. Nie możemy przewidzieć momentów zwrotnych trendów rynkowych, ale zawsze staramy się gromadzić w portfelu udziały tych spółek, które spełniają nasze kryteria i są w stanie przetrwać w najbardziej wymagających warunkach ekonomicznych, co pozwala nam osiągać solidne, skorygowane o ryzyko zyski w dłuższej perspektywie” – tak Langerman charakteryzuje zdyscyplinowaną filozofię inwestycyjną swego zespołu.
Bogata historia
Firma Mutual Shares Corporation została założona w 1949 roku przez kilka osób, m.in. Maxa Heinego, który mawiał, że jego strategia to „kupowanie dolara za 50 centów”. Heine Securities Corporation – firma, która współpracowała z funduszami Mutual Series jako doradca inwestycyjny – została założona w 1975 roku. Wówczas do firmy dołączył Michael Price i poznał wyjątkową koncepcję inwestowania opartego na faktycznej wartości.
W połowie lat 1980-tych, Price był już znany ze swej dużej aktywności i zaangażowania w roli udziałowca, który dostrzegał wartość w spółkach znajdujących się w tarapatach i wywierał nacisk, nierzadko publicznie, na zarządy tych spółek w celu odblokowania tej wartości dla akcjonariuszy. W 1988 roku, Price został prezesem, dyrektorem wykonawczym i jedynym właścicielem Heine Securities i przeniósł działalność firmy z Nowego Jorku do Short Hills w New Jersey, gdzie biura Mutual Series mieszczą się do dziś. W 1996 roku, spółkę przejęła firma Franklin Resources, a fundusze Mutual Series dołączyły do rodziny funduszy Franklin Templeton Investments. Price pozostał prezesem firmy aż do jej opuszczenia w 2001 roku.
Langerman dołączył do Heine Securities Corporation w 1986 roku i był bliskim współpracownikiem Price’a. Pełnił funkcję CEO Mutual Series od 1998 r. do 2002 r., kiedy to został dyrektorem działu inwestycji w departamencie skarbu w New Jersey, gdzie nadzorował fundusze emerytalne. Langerman wrócił do Mutual Series w 2005 r. i objął funkcje prezesa i CEO, które pełni do dziś.
Mutual Series obecnie
Mutual Series do dziś realizuje sprawdzoną strategię polegającą na indywidualnej analizie fundamentalnej mającej na celu wyszukanie spółek, których faktyczna wartość została przeoczona przez innych inwestorów oraz na dużej aktywności w roli udziałowców w celu uwolnienia tej wartości, jednocześnie utrzymując ryzyko na niższym niż przeciętny poziomie. Obecnie, zespół inwestycyjny Mutual Series złożony jest z ponad 25 zarządzających portfelami, analityków i brokerów, łącznie z odrębnym zespołem ds. papierów typu distressed (papierów spółek w tarapatach finansowych), o średnio 16-letnim doświadczeniu w branży.
Strategie inwestycyjne Mutual Series są już dostępne także dla polskich inwestorów poprzez cztery fundusze SICAV zarejestrowane w Luksemburgu: FTIF Franklin Mutual Beacon Fund, FTIF Franklin Mutual European Fund, FTIF Franklin Mutual Global Discovery Fund i nowo powstały FTIF Franklin Mutual Euroland Fund. Fundusze są atrakcyjną ofertą dla inwestorów o dłuższym horyzoncie czasowym, liczących na wzrost wartości zainwestowanego kapitału przy mniejszej zmienności i niższym ryzyku podczas pełnego cyklu rynkowego.
Patrząc w przyszłość, Langerman powiedział: „Pozytywnym aspektem bieżącej zmienności na rynkach jest fakt, że obecne poziomy wyceny akcji umożliwiają znalezienie wielu atrakcyjnych okazji, zarówno w USA, jak w innych regionach świata. Krótko mówiąc, mamy zamiar robić to, co do tej pory, czyli zakasać rękawy i skoncentrować się na naszych własnych badaniach i odkrywaniu atrakcyjnej wartości wszędzie tam, gdzie może się ukrywać.”
Źródło: Franklin Templeton Investments