„Wczoraj po południu minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że kierowany przez niego resort porozumiał się z Ministerstwem Finansów w sprawie dywidendy z PKO BP (Skarb Państwa posiada 51,2 proc. akcji banku). – Dzięki panu premierowi udało się wypracować bardzo dobre rozwiązanie, które jest w 100 proc. bezpieczne dla banku i eliminuje ryzyko, na które wskazywali eksperci – powiedział Grad. Nie chciał jednak podać szczegółów, informując, że przedstawi je dopiero 30 czerwca na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku. – Nie rezygnujemy z potrzeby nowej emisji i dokapitalizowania banku w taki sposób, że proces ten będzie w pełni pod naszą kontrolą. W efekcie bank wzmocni swoją pozycję na rynku i będzie gotów do potencjalnych akwizycji – dodał minister.”, czytamy w gazecie.
„Zdaniem analityków kompromisowe rozwiązanie, które pozwoli wyjść z twarzą wszystkim stronom konfliktu, może polegać na przesunięciu terminu dywidendy na późniejszy. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa kapitałowego i możliwości ekspansji kredytowej ten manewr niczego nie zmienia […]
Prawdopodobne jest też stworzenie konsorcjum składającego się z dwóch, trzech firm biorących udział w obsłudze emisji akcji PKO BP. Z informacji ‚Rz’ wynika jednak, że nie weźmie w nim udziału JP Morgan, który doradzał we wstępnym etapie przygotowania koncepcji podwyższenia kapitału państwowego banku. Jeśli walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP, które odbędzie się 30 czerwca, przegłosuje koncepcję dokapitalizowania banku przez emisję akcji, zostanie przeprowadzony konkurs na doradcę emisji.”, czytamy dalej.
Dwa tygodnie temu prezes PKO BP Jerzy Pruski poinformował o zamiarze wypłaty dywidendy z zysku za 2008 r. i nowej, ogromnej emisji akcji. Zamiar przeprowadzenia tych transakcji został negatywnie odebrany przez rynek. Plany skrytykował prezes NBP Sławomir Skrzypek i Komisja Nadzoru Finansowego, a członkowie rady nadzorczej PKO BP nie udzielili absolutorium prezesowi banku i jednemu z członków zarządu.
Do Skarbu Państwa należy 51,2 proc. akcji PKO BP.
Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule Moniki Krześniak pt. „PKO BP: koniec sporu o zysk”