W ciągu minionych 20 lat wzrósł odsetek Polaków zadowolonych ze swoich dochodów i sytuacji finansowej. Z drugiej jednak strony wciąż jest to obszar naszego życia, z którego czerpiemy najmniej satysfakcji.
Pod koniec minionego roku Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło sondę wśród Polaków, pytając o zadowolenie z różnych wymiarów życia. Okazuje się, że dla naszych rodaków źródłem największej satysfakcji są dzieci, jak też zadowolenie ze swoich przyjaciół, miejsca zamieszkania czy swego małżeństwa.
Źródło: CBOS
W raporcie CBOS czytamy, że tylko w ciągu ostatniego roku nieco zwiększył się odsetek Polaków zadowolonych z perspektyw życiowych. Na tle całego badania, wciąż jednak trudno o opinie świadczące o zadowoleniu z dochodów i sytuacji finansowej. Ale czy słusznie?
Co trzeci Polak zadowolony ze swoich dochodów
Choć wyniki nie zachwycają, to od listopada 1994 roku do grudnia 2013 roku wzrósł odsetek Polaków zadowolonych ze swoich dochodów i sytuacji finansowej. Przed dwudziestoma laty z tego obszaru codziennego życia zadowolony był co dziesiąty rodak. Dziś – prawie co trzeci.
Źródło: CBOS
W raporcie CBOS czytamy, że wśród osób dobrze oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych zdecydowana większość (83%) deklaruje zadowolenie z życia. Również wśród respondentów określających własne warunki materialne jako przeciętne większość (59%) jest ze swego życia zadowolona, blisko dwie piąte (38%) zalicza się do średnio zadowolonych, a trzech na stu (3%) deklaruje niezadowolenie. W grupie badanych źle oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych najliczniejsi są średnio zadowoleni z życia (45%), tylko niespełna dwie piąte (37%) deklaruje życiową satysfakcję, a 15% jest ze swego życia niezadowolonych.
Podobne, choć bardziej optymistyczne, wnioski płyną z badania Homo Homini. Zgodnie z nimi zadowolenie z obecnej sytuacji materialnej deklaruje prawie 40% ankietowanych, a co trzeci nie zauważa zmian. Nieco inaczej prezentuje się postrzeganie sytuacji materialnej za rok. Tylko co dziesiąty liczy na ich poprawę, a co drugi jest zdania, że warunki nie ulegną zmianie.
Źródło: Homo Homini, Polacy o swojej obecnej i przyszłej sytuacji materialnej. Badanieod września 2013 do lutego 2014.
Dziś średnie wynagrodzenie Polaka to ponad 4,2 tys. zł brutto. Kilka lat temu, w 2008 roku wynosiło ponad 2,9 tys. zł. Teoretycznie więc sytuacja materialna naszych rodaków uległa poprawie. Teoretycznie, bo coraz częściej słychać głosy, że nasze społeczeństwo dzieli się na dwie grupy – biednych i zamożnych. Klasa średnia zanika. Ponadto, obok wzrostu średniej płacy, wzrosły koszty życia. W efekcie jedni nie widzą żadnych zmian, inni widzą poprawę, a pozostali pogorszenie sytuacji materialnej.