Dane za trzeci kwartał 2013 r. przyniosły potwierdzenie wcześniejszych sygnałów o ożywieniu koniunktury w sektorze przedsiębiorstw.
NBP opublikował cokwartalny raport na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw. Zaprezentowane w nim dane i analizy dotyczą III kwartału 2013 r. i wskazują na znacznie ożywienie koniunktury w tym okresie. Ogółem przychody przedsiębiorstw wzrosły o 2,3 proc. r/r, za co odpowiadały przede wszystkim przychody ze sprzedaży zagranicznej (12,6 proc.), a także większa dynamika sprzedaży krajowej, która po raz pierwszy od trzech kwartałów osiągnęła dodatni wynik (0,2 proc.). Przedsiębiorstwa zwiększyły – w ujęciu rocznym – sprzedaż krajową (54,7 proc. przedsiębiorstw), jak i zagraniczną (59,2 proc.) – 4,5 pkt proc. różnicy między nimi pokazuje, że wciąż w lepszej sytuacji znajdują się eksporterzy niż przedsiębiorstwa działające na rynku krajowym.
Słaba natomiast okazała się kondycja branży budowlanej. Roczna dynamika sprzedaży była tu silnie ujemna i wyniosła -14 proc.
W analizowanym okresie dobrze przedstawiała się sytuacja płatnicza sektora przedsiębiorstw. Nieznacznemu obniżeniu względem poprzedniego kwartału uległ wskaźnik płynności gotówkowej. Jednocześnie zwiększyła się grupa firm z płynnością przekraczającą „bezpieczny” poziom referencyjny. Skłonność przedsiębiorstw do zadłużania się pozostała niska, a poziom zobowiązań – bezpieczny. Tempo przyrostu kredytów i pożyczek było niższe niż w poprzednim kwartale i wynosiło 0,2 proc. kw./kw. i 5,4 proc. r/r. Dane te wskazują, że nie są to podstawowe źródła kapitału dla nowo rozpoczynanych inwestycji.
Dynamika nakładów inwestycyjnych zwiększyła się o 5,2 proc. r/r., jednak skala oraz ich zasięg pozostają niskie, m.in. ze względu na wzrost koncentracji wydatków na środki trwałe. Niemniej, dodatnia dynamika nakładów inwestycyjnych jest widoczna w coraz większej liczbie branż i klas. Rosną przy tym nakłady nie tylko na środki transportu (były one jedynym źródłem wzrostu inwestycji w II kw.), ale również na budowę budynków i obiektów inżynierii oraz – w nieznacznym stopniu – na zakup maszyn i urządzeń.
W porównaniu z poprzednim kwartałem zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc., natomiast w ujęciu rocznym spadło nieznacznie, bo o 0,3 proc. Szybciej niż w poprzednim kwartale rosły przy tym koszty pracy. Zjawisko to zaobserwowano w większości branż z wyjątkiem budownictwa. III kw. tego roku był kolejnym, w którym dynamika kosztów pracy rosła szybciej niż wydajność.
NBP