„AIG Bank jest 20. bankiem w Polsce pod względem funduszy własnych i ma 2 mln klientów. Jeszcze w końcu 2007 r. był wyceniany na 2,6 mld zł. Dziś, uwzględniając fakt, że banki notowane na warszawskiej giełdzie straciły połowę wartości, oraz wskaźniki AIG Banku (cena/zysk po III kw. tego roku), jego wartość można szacować na 1,3 – 1,5 mld zł.
Ta nieduża instytucja uznawana jest przez bankowców za maszynkę do zarabiania pieniędzy. Od 1998 r. aktywa AIG Banku wzrosły 25-krotnie, a zysk netto ponad 64-krotnie. Większość prezesów instytucji finansowych chciałaby móc się pochwalić taką rentownością, jaką ma AIG Bank. Zwrot z kapitału spółki wyniósł na koniec III kw. 45,9 proc. (PKO BP 29 proc.). Bardzo dobre rezultaty to efekt nieskomplikowanej strategii – AIG Bank pożycza pieniądze osobom niezamożnym, a bogatszym oferuje depozyty.”, czytamy w dzienniku.
American International Group jest jednym z największych ubezpieczycieli na świecie. Obecnie funkcjonuje jednak tylko dzięki pomocy amerykańskiego rządu. Dotychczas koszty utrzymania firmy przy życiu sięgnęły blisko 150 mld dol. Do AIG w Polsce należą: AIG Bank Polska, Amplico AIG Life, AIG Powszechne Towarzystwo Emerytalne, AIG Towarzysztwo Funduszy Inwestycyjnych.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Eliza Więcław