„Mimo że kryzys finansowy w amerykańskim wydaniu nie zagraża Polsce, kilka banków zdecydowało się zaostrzyć warunki udzielania kredytów hipotecznych. Zmiany, które wprowadziły m.in. Dom Bank, Bank Zachodni WBK i Millennium, polegają głównie na obniżeniu wskaźnika LTV, który odzwierciedla relację między kwotą kredytu a wartością zabezpieczenia. Innymi słowy, żeby po życzyć pieniądze na mieszkanie, potrzebny będzie wkład własny. Kilka instytucji podwyższyło też marże kredytów hipotecznych.”, pisze dziennik.
„Wydaje się, że kredyty gotówkowe nie będą poddane tak rewolucyjnym zmianom. Ilościowo banki udzielają ich więcej, ale o dużo mniejszej średniej wartości. Ryzyko banku w tym przypadku jest więc rozproszone. Nie ma więc potrzeby np. ograniczania maksymalnej kwoty pożyczki. Kredyty gotówkowe nie powinny też istotnie zdrożeć, ponieważ już dzisiaj ich oprocentowanie jest stosunkowo wysokie. Można się spodziewać, że w ramach polityki ostrożnościowej banki zaostrzą kryteria badania zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczkę. Dla części kredytobiorców przełożyłoby się to na mniejszą dostępną kwotę kredytu. Innym przejawem zaostrzania kryteriów udzielania kredytów gotówkowych może być wymóg wykupienia dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Dzisiaj jeszcze nie wszystkie banki korzystają z tego rozwiązania albo ubezpieczenie kredytu jest opcjonalne.”, czytamy w „GP”.
„Dostępność kredytów wydaje się więc niezagrożona, o czym mogą świadczyć działania samych banków, które – mimo kryzysu finansowego – aktywnie promują swoje produkty i szykują się do poszerzenia oferty.”, zwraca uwagę gazeta.
Uzyskanie kredytu hipotecznego wkrótce może stać się jeszcze trudniejsze. Komisja Nadzoru Finansowego chce za pomocą specjalnej rekomendacji obniżyć dopuszczalny wskaźnik LTV przy udzielanych kredytach mieszkaniowych do poziomu poniżej 100 proc. Dziś około 30 – 50 proc. portfela kredytów hipotecznych stanowią właśnie pożyczki na 100 proc. wartości nieruchomości.
Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej” w artykule „O hipoteczny trudniej, gotówkowy wciąż dostępny” autorstwa Macieja Bednarka.