Prokurator zajrzy do konta
Projekt przewiduje, że prokuratura i sądy będą miały wgląd do kont firmowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bank będzie musiał na ich żądanie udzielić informacji stanowiącej tajemnicę bankową, gdy będą one potrzebne w związku z postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w wyniku działań przedsiębiorcy.
Do noweli sceptycznie nastawiony jest Związek Banków Polskich (ZBP).
– Obawiamy się nadużywania tego prawa przez prokuratorów. Z taką złą praktyką mieliśmy już do czynienia w przeszłości. Takie rozwiązanie, jako skutek uboczny, może zwiększyć ryzyko powiększania się szarej strefy gospodarki – tłumaczy Jerzy Bańka, prezes ZBP.
Wprowadzeniu przepisu ograniczającego tajemnicę bankową są przeciwni także przedsiębiorcy, którzy uważają, że naruszy on ich interesy i tajemnice osobiste.
Innego zdania są autorzy projektu nowelizacji. W ich ocenie to firma, a nie jej właściciel jako osoba, jest jednostką organizacyjną prowadzącą działalność gospodarczą i mającą obroty finansowe, które stanowią część przedsiębiorstwa. Nie ma więc ani ekonomicznych, ani prawnych przeciwwskazań, żeby sięgnąć po informacje gospodarcze znajdujące się na firmowym rachunku bankowym.
Informacje stanowiące tajemnicę bankową będą udzielane przez bank bezpłatnie.
Bank powiadomi Policję
Dodatkowe uprawnienia otrzymają nie tylko organy ścigania, ale i same banki. Jeśli uznają, że działalność przedsiębiorcy, który ma u nich rachunek, jest wykorzystywana do działań przestępczych, będą mogły przekazać informacje nie tylko prokuraturze, ale także Policji lub innej uprawnionej instytucji.
Jakich informacji mogą domagać się : Policja, straż miejska i inne instytucje uprawnione do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia od banków – jeśli w ewidencji pojazdów jako właściciel figuruje bank? O czym jeszcze banki będą mogły bezpośrednio informować Policję?
Więcej: Gazeta Prawna 2.09.2008 (171) – str.2