„Zdaniem prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, podczas łączenia obu instytucji finansowych doszło do naruszenia interesów konsumentów. – Rzeczywiście, były liczne naruszenia, ale ciągle wyjaśniamy, czy miały one charakter indywidualny czy systemowy – powiedziała ‚Parkietowi’ Tomkiel. Wyjaśniła, że od charakteru naruszeń zależy jakie będą dalsze losy postępowania. Poinformowała, że UOKiK sprawdza jeszcze, czy istnieją uzasadnione przesłanki do wszczęcia postępowania administracyjnego w związku z możliwością naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.”, czytamy.
„Tomkiel wyjaśniła, że jako regulator rynku po zakończeniu postępowania przygotowawczego może postawić Pekao zarzuty. – W tej sytuacji będziemy musieli jednak dowieść nie tylko naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, ale również wykazać przesłankę bezprawności, czyli powołać się na konkretny przepis prawa, który został naruszony – dodała prezes. Wyjaśniła, że UOKiK nie może kierować się poczuciem ogólnej niesprawiedliwości wywołanym działaniami banku.”, czytamy dalej.
„Postępowanie przygotowawcze wszczął poprzedni prezes UOKiK Marek Niechciał, po tym jak do urzędu wpłynęło dużo skarg od klientów – głównie tych, których przeniesiono z wchłoniętych przez Pekao oddziałów BPH.”, przypomina dziennik.
Pod koniec ubiegłego roku należące do UniCredit banki Pekao SA i BPH przeprowadziły fuzję. W jej wyniku Pekao przejął część centrali Banku BPH wraz z 285 oddziałami, a także centra korporacyjne wraz ze wszystkimi klientami korporacyjnymi, część biura maklerskiego, placówki partnerskie oraz spółki zależne, z wyjątkiem BPH TFI. Dzięki przejęciu części Banku BPH, Pekao wysunął się na pozycję lidera, detronizując PKO BP. Dziś Bank Pekao jest największym bankiem Europy Środkowej pod względem kapitalizacji rynkowej. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1059 placówek w całym kraju) oraz największą siecią ponad 3000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 13000 w całej Europie. Ma ponad 5 milionów klientów.
Więcej na ten temat w „Parkiecie”.