Wartość transakcji wyniosła 250 milionów dolarów amerykańskich, płatnych w formie akcji Alcatela (ADS).
Firma Spatial Wireless zatrudnia 225 pracowników, posiada centralę w Richardson w stanie Teksas oraz biura w Stanach Zjednoczonych i w Indiach.
Z punktu widzenia Alcatela, przejęcie amerykańskiej firmy rozszerzy zakres tradycyjnych technologii komutacyjnych stosowanych w sieci komórkowej o sprawdzone rozwiązania NGN, zaprojektowane zgodnie z założeniami architektury IP Multimedia Subsystems (IMS). Rozwiązanie to stanowi uzupełnienie dla oferowanych przez Alcatel uniwersalnych rozwiązań IMS, przeznaczonych zarówno dla sieci stacjonarnych jak i mobilnych. Umożliwia również migrację do konwergentnej architektury IMS.
Flagowy produkt amerykańskiej firmy – Spatial Atrium® – to uniwersalny softswitch dla sieci mobilnej, który znalazł już zastosowanie w wielu sieciach, a którego zadaniem jest sterowanie bramami medialnymi, obsługa połączeń głosowych oraz zarządzanie sesjami transmisji danych. Rozwiązanie pracuje w sieciach GSM/EDGE, 3G/UMTS i CDMA. Umożliwia również płynne przejście do architektury 3GPP Release 5/6 poprzez prostą aktualizację oprogramowania. Gwarantuje to zabezpieczenie inwestycji w dłuższej perspektywie dzięki zgodności z IMS.
W ciągu 18 miesięcy produkt Spatial zdobył wiodącą pozycję na rynku. Szereg operatorów sieci GSM i CDMA wdrożyło już komercyjne ten system, u kolejnych trwają testy pilotażowe. Najwięcej użytkowników systemu znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Chinach i w Indiach. W 2004 roku wdrożono ponad milion portów na bazie tego rozwiązania. Z punktu widzenia operatora, zastosowanie platformy Spatial daje duże oszczędności przy jednoczesnym wzroście możliwości i skalowalności samej sieci. Dodatkowo oferuje szeroki wybór funkcji, które w prosty sposób mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego operatora.
Zaprojektowany jako otwarty i łatwy w przeniesieniu pakiet oprogramowania, Spatial Atrium® daje szerokie możliwości korzystania z innowacji wprowadzanych do systemów IT – zarówno związanych ze sprzętem, jak i systemami operacyjnymi. Odpowiada to strategii Alcatela, koncentrującej się na opłacalności i polegającej na wykorzystaniu profesjonalnych systemów UNIX i LINUX, jak również zalet płynących z zastosowania architektury sprzętowej Advanced Telecom Computing Architecture (ATCA).
Finalizacja transakcji jest spodziewana w IV kwartale br., a jej przedmiotem będzie podpisanie ostatecznego porozumienia i uzyskanie stosownej zgody akcjonariuszy oraz podmiotów odpowiedzialnych za regulację rynku.