„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak dużego zainteresowania inwestorów naszą spółką. Rokuje to dobrze notowaniom naszych akcji po debiucie giełdowym. Rozwiały się tym samym wcześniejsze wątpliwości co do ryzyka nadmiernej podaży papierów Śrubexu.” – mówi Prezes Zarządu spółki Wojciech Fedko.
Na rynku znajdą się 1 020 842 akcje: 500 000 nowej emisji oraz 520 842 sprzedawane przez Skarb Państwa i NFI. 80% oferty publicznej skierowanej zostało do inwestorów instytucjonalnych, 20% do indywidualnych. Ponad 96 procentowa redukcja oznacza, że każdy inwestor indywidualny, który zapisał się na 1000 akcji Śrubexu będzie mógł kupić niespełna 40. Ostateczne wyniki subskrypcji i przydziału akcji Spółka poda jutro.
Śrubex planuje wejście na parkiet 17 lutego. Firma znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Z wstępnych danych za ubiegły rok wynika, że sprzedaż osiągnęła poziom 147 milionów złotych. Zysk netto jest szacowany na 12,9 milionów złotych. W 2005 roku spółka planuje osiągnięcie 11,5-12,5 milionów zysku netto przy 157 milionach złotych przychodów.
Fabryka z Łańcuta jest największym producentem śrub, nakrętek, wkrętów i nitów w Europie Środkowo – Wschodniej, a tym samym liderem w Polsce. Obecnie dostarcza rozwiązania praktycznie do wszystkich sektorów przemysłu: motoryzacyjnego, budowlanego, maszynowego i elektromaszynowego, energetycznego, meblarskiego, drogowego, stoczniowego, oraz wydobywczego. Fabryka produkuje rocznie około 30 000 ton wyrobów śrubowych, z czego 60% jest sprzedawanych za granicę, głównie do krajów Unii Europejskiej. Najwięksi odbiorcy to Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Spółka widzi nowe szanse także na dynamicznie rosnącym rynku chińskim.
Mimo, że firma 60% produkcji wysyła na eksport, taniejące euro nie powinno wpłynąć na przyszłe wyniki, ponieważ spółka zastosowała hedging operacyjny 1:1 (przychody z eksportu versus koszt podstawowego surowca – stali – kupowanej w UE). W związku z tym wrażliwość na wahania notowań euro została bardzo mocno ograniczona.
Środki z emisji (ok. 25 milionów złotych) mają zostać przeznaczone na inwestycje technologiczne (zakup maszyn i urządzeń), modernizacje, budowę nowego magazynu wyrobów gotowych, akwizycje i konsolidacje rynku, a także na rozwój kompleksowych rozwiązań dla przemysłu, opartych o wyroby śrubowe.